الگوریتم رقابت استعماری یا Imperialist Competitive Algorithm (به اختصار ICA) یکی از جدیدترین الگوریتم های بهینه سازی هوشمند است که در حوزه هوش محاسباتی و محاسبات تکاملی معرفی شده است. جان مایه اصلی این الگوریتم، شبیه سازی فرآیند سیاسی استعمار است. به همان صورت که الگوریتم ژنتیک تکامل زیستی را شبیه سازی می کند، در الگوریتم رقابت استعماری، از تکامل سیاسی استفاده شده است. این الگوریتم در سال ۲۰۰۷ معرفی شده است و تا کنون در کاربردهای فراوان و زمینه های تحقیقاتی متنوعی، به عنوان ابزار بهینه سازی مورد استفاده قرار گرفته است. قدرت بالای این الگوریتم، به خصوص در برخورد با مسائل پیوسته، باعث شده است که الگوریتم رقابت استعماری به عنوان یکی از ابزارهای مهم در زمینه بهینه سازی به حساب بیاید.

در راستای پوشش نیازهای علمی جامعه هوش محاسباتی ایران، بسته کاملی از فیلم های آموزشی الگوریتم رقابت استعماری توسط متلب سایت تهیه شده اند که می توانند به عنوان مرجع کاملی برای دانشجویان و دانشپژوهان مورد استفاده قرار بگیرند. بخشی از این مجموعه آموزشی، که در این پست قصد معرفی آن را داریم، مربوط به حل مسأله خوشه بندی (کلاسترینگ) یا Clustering با استفاده از الگوریتم رقابت استعماری است.

سرفصل های مورد بحث در این فیلم آموزشی عبارتند از:
مروری بر مبانی طبقه بندی اطلاعات و اهمیت آن
بیان ریاضی مسأله خوشه بندی یا Clustering
تبدیل مسأله خوشه بندی به یک مسأله بهینه سازی
پیاده سازی مسأله خوشه بندی در قالب یک مسأله بهینه سازی در محیط متلب
حل مسأله خوشه بندی با استفاده از الگوریتم رقابت استعماری
بهبود عملکرد و کامل سازی برنامه نوشته شده
نمایش گرافیکی نتایج حاصل از حل مسأله خوشه بندی
جمع بندی و نتیجه گیری های نهایی

مدرس: سید مصطفی کلامی هریس

کلمات کلیدی:
Clustering, ICA, Imperialist Competitive Algorithm, آموزش الگوریتم رقابت استعماری, الگوریتم رقابت استعماری, خوشه بندی, طبقه بندی, فیلم آموزشی, فیلم آموزشی الگوریتم رقابت استعماری, کلاسترینگ

برای کسب اطلاعات بیشتر، به این لینک مراجعه نمایید:
faradars.org/mvric9012c

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…