Zorlu geçen bir günün sonunda kendime "yaşadığım bu şehir bana neyi ifade ediyor?" sorusunu sordum. Soruyu daha net bir şekilde cevaplayabilmek için İstanbul'un sokaklarında bir yolculuğa çıktım. Bu yolculuk sırasında İstanbul'a dair birçok tanımların yine sokaklardan geldiğini anladım. Bu şehrin zıtlıkların, zorlukların, sorunların, koşuşturmaların, geç kalmaların şehri olduğunu saptadım.

İstanbul hakkında edindiğim bu izlenimleri kendi perspektifimde değerlendirerek düşüncelerimi, duygularımı kurgulayacağım video projesi ile kendimi daha iyi ifade edebileceğimi düşündüm.

Ayrıca video kurgusu, montaj ve grafiksel tasarımlar yapabileceğim bir proje üzerinde çalışacak olmam bana bambaşka bir heyecan verdi.

Projemde kısaca anlatılan İstanbul ile yaşanan İstanbul arasındaki tezatlığı vurgulayacağım. gecekondulaşma problemi, artan nüfus, farklı yapılaşmanın oluşturduğu çarpık kentleşme, farklı kültürlerin çatışması, trafik karmaşası gibi daha bir çok sorunlar benim İstanbul sokaklarında gezerken edindiğim tespitlerdi. Tüm bu tespitlerimi "Yorgun Şehir" başlığı altında toplayarak senaryomu yazdım. Projemde şehrin sorunlarını, zıtlıklarını göstermenin yanı sıra üç ekranda bir yapboz yaratarak izleyenleri şaşırtmaktır.

Kurgu planımı; şehrin sorunlarını, zıtlıklarını, bazen aynı sahnede farklı monitörlerde, bazen de sahneler arasında farklılıklar oluşturacak şekilde planladım. Beş ana bölümden oluşan kurgumda;

BÖLÜM 1:
İstanbul'un her iki yakası arasındaki farklılıklar

BÖLÜM 2:
Farklı sosyal yapılaşmanın oluşturduğu çarpık kentleşme ve eski - yeni zıtlığı

BÖLÜM 3:
Din ve insan çeşitliliği

BÖLÜM 4:
Trafik karmaşası

BÖLÜM 5:
Sorunlar ve final jeneriği

İyi seyirler...

Hazırlayan: Mehmet Ali Eğilli

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…