Vlastimil Artur Polák - Avalos. Básník a prozaik, narozen v Úsově roku 1914. Jako jeden z mála úsovských Židů přežil nacistickou perzekuci. Jeho sourozenci zahynuli během holocaustu. Polák se dočkal konce války v Terezíně a byl vyznamenán za svoji antifašistickou činnost.

Svoje humanistická díla psal v německém jazyce. Kromě rozsáhlé básnické tvorby Polák sesbíral a sepsal staré židovské pověsti z Úsova, které vyšly pod titulem Bílá paní z ghetta. Dávné pověsti mu již před válkou vyprávěla jeho teta Fanni Hussová a otec JUDr. Julius Pollak.

Po válce V. A. Polák žil a pracoval v Olomouci. Totalitní režim zaujal k jeho literární činnosti negativní stanovisko. Podstatnou část básníkovy tvorby do češtiny přeložila jeho manželka Olga Poláková. V roce 2005 byla na jeho rodném domě poblíž úsovské synagogy odhalena pamětní deska.

Jednoho prosincového odpoledne roku 2009 se setkáváme s vdovou po V. A. Polákovi - s paní Olgou. Nasloucháme jejím vzpomínkám na manžela a jeho práci, na jeho literární tvorbu i na jejich společný život. Zaposlouchejte se s námi...

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…