Zespół Analizy Ruchów Społecznych oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na niezależne seminarium naukowe poświęcone ruchom społecznym. Gościem specjalnym spotkania był wybitny francuski socjolog, Prof. Alain Touraine, który wygłosi wykład pt. Fenomen i pojęcie „ruchu społecznego”.

Prof. Alain Touraine (ur. 1925) to współczesny socjolog i myśliciel, od wielu lat zajmujący się niezwykłymi przemianami w społeczeństwach postindustrialnych. W 2010 roku, wspólnie z Prof. Zygmuntem Baumanem, otrzymał prestiżową nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i działania na rzecz ludzkości, jako jeden z "najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli europejskiej".

A. Touraine znany jest przede wszystkim z badań ruchów społecznych: robotniczych, ekologicznych i feministycznych. W jego ocenie pozostają one najistotniejszą siłą rewitalizującą społeczeństwa nowoczesne, które pod wpływem żywiołów modernizmu paradoksalnie popadają w inercję. Od 1974 A. Touraine broni pewnej formy socjologii zaangażowanej określanej najczęściej jako "interwencja socjologiczna". W istocie jest to forma quasi-politycznego działania, które zarazem prowadzi do szczególnej „konwersji”, tj. budzi szeroko rozumianą świadomość badanych aktorów społecznych. Jeden z najwspanialszych przykładów jego analizy dostarczyły, owiane już w Polsce legendą, badania „Solidarności”, które wspólnie z zespołem polskich i francuskich socjologów przeprowadził w 1981 roku. A. Touraine wierzy w komunikacyjną rolę socjologii jako nauki indywidualnego i społecznego upodmiotowienia, oraz narzędzie wyzwolenia tożsamości z różnego rodzaju opresji, zwłaszcza politycznych i ekonomicznych.

Na gruncie naukowym pojęcie „ruchu społecznego”, które A. Touraine stosuje z taką konsekwencją i determinacją spotyka się wszakże z ciągłą krytyką jako niejasne i enigmatyczne. Pierwsze seminarium Zespołu Analizy Ruchów Społecznych pozwoli naszemu wyjątkowemu gościowi odnieść się do tych wielokrotnie zgłaszanych wątpliwości, a zarazem wszystkim uczestnikom do podjęcia krytycznej refleksji nad tym ciągle fascynującym zjawiskiem „ruchów społecznych”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
19 maja 2011, godz. 15.00
zdjęcia, montaż: Paulina Tomaszewska

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…