Türk Amerikan Televizyonu bu bölümünde özel bir yaşam hikayesini ekranlara taşıyor. 1960’lı yıllarda Türkiye’nin değişen yüzü, endüstrileşmenin yarattığı sorunlar ve yeni anayasayla gelen bilinmezlikler, Türk işveren ve işçilerini yeni bir döneme taşımıştı. İşte o dönemde, iş ve işçi haklarıyla ilgili kanunları kamuoyuna tanıtan, bu konuda seminerler düzenleyip kitaplar çıkaran, iş dünyasının aktörleriyle devlet yetkilileri ve akademisyenleri biraraya getiren Mehmet Odabaş Prodüktivite Kurumu’nun kurucusu Nermin Odabaş, Türk tarihine kalın harflerler adını yazdırdı.
İstanbullu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Nermin Odabaş, Kadıköy’de çocukluğunu geçirdi ve gençlik yıllarında o döneme damgasını vurmuş gazetelerde muhabirlik yaptı. Yazı yazmayı, insanların yaşamlarına tanık olmayı seven Odabaş, zamanla önemli isimlerle röportajlar yapmaya başladı, Lübnan’a, Şam’a giderek yabancı ülkelerdeki yaşamları Türk halkına tanıttı.
1950’li yıllarda Ankara’ya taşınan Odabaş, Milli Prodüktivite Merkezi’nin basın sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Merhum eşi Mehmet Odabaş ile bu dönemde tanışan Nermin hanım, 1958’te evlenir. Çiftin halen Amerika’da yaşayan iki kızları Filiz Odabaş ile Serap Odabaş dünyaya geldikten sonra Nermin hanım çalışma hayatına ara verir. Ancak Mehmet Odabaş’ın 1965 yılında elim bir kazada hayatını kaybetmesi üzerine Nermin Odabaş, eşinin adını verdiği Mehmet Odabaş prodüktivite Kurumu’nu kurar.
Özge Övün Sert’in hazırlayıp sunduğu “Bir Yaşam: Nermin Odabaş” belgeselinde bundan sonraki dönem anlatılıyor. Mehmet Odabaş Prodüktivite Kurumu’nun faaliyetlerine yakından tanıklık etmiş isimler, Nermin hanımın ve Prodüktivite Kurumu’nun o dönemde yaptıklarının önemine değiniyor, Türkiye’de iş hayatının ve işçi-işveren ilişkilerinin düzenlenmesi, sendikalaşma gibi konularda eğitim açığını nasıl kapattıklarını anlatıyor.
Nermin Odabaş’ın gözünden kişisel geçmişiyle birlikte Türkiye’nin tarihini dinlemek; mutlulukları ve hüzünleriyle Odabaş ailesinin dününü ve bugününü izlemek için Türk Amerikan Televizyonu’nun bu bölümünü kaçırmayın.
Washington DC bölgesindeki eyaletlerde kablodan yayın yapan program İbrahim Türk ve Özge Övün Sert tarafından hazırlanıyor. Yapımcılığını Hürriyet Ok'un üstlendiği programın yayın bilgilerine ulaşmak için turkishamericanhour.org/program web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…