FESTIVAL:
65. Cannes Film Festival (2012) Turkish Cinema
62. Berlin Film Festival (2012) Turkish Cinema
14. Weimar Backup Film Festival (2012)
9. Yıldız Technical University Film Festival (2013)
3. Conscience Films Festival (2012)
_________________________________________

Synopsis:

EN:
In your hometown; if you have reached a certain age, and stil unemployed, if you have no income; everything you have been told and everything you saw from the pictures, makes you imagine beautiful dreams and you decide to migrate to this city. You can even imagine your every moment in the next 40 years, from that moment. In the place that these dreams are collapsed you can say “I was fall for these dreams.” Yes, you can feel these feelings. If you are a stranger to this city.
Briefly, the documentary tells the difference between outward İstanbul and living İstanbul.

TR:
Doğduğunuz şehirde belli bir yaşa gelmiş ve hala işsizseniz, herhangi bir geliriniz yoksa, size anlatılan ya da fotoğraflardan gördüğünüz herşey aklınızda güzel hayallerin ışığını yakar ve bu kente yol almaya karar verirsiniz. Hatta şehire geldiğiniz ilk günden 40 yıl sonrasına kadar her anınızı hayal edebilirsiniz. Bu hayallerin bittiği noktada "aldanmışım" diyebilirsiniz. Evet bu duyguları yaşayabilirsiniz! Tabi bu kente yabancıysanız...

Belgesel kısaca, Görünen İstanbul ile yaşanan İstanbul arasındaki farkı anlatıyor.

_______
Director: Güney Eker
BİO:
Güney Eker was born in 1989. He finished his primary and high school in istanbul, Beylerbeyi. He is still student in Düzce University in Forest Engineering departmant. Since 2006 he has many experiences and prizes about photography, short films, video art and screen.

_____
DOP: Güney Eker
Music: Demir Demirkan
Editing: Güney Eker

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…