When Ali's father hires a new secretary, she awakens desires in Ali that the shy 22 year old never knew he had. But working for his father, his mother reminding him he's the right age to marry, and trying to be a good Muslim complicates things. Now he must choose between family duty and true love. Can you really make yourself and your family happy at the same time?

Ali, 22 ans, est amoureux de la nouvelle secrétaire de son employeur de père tandis que sa mère ne cesse de lui présenter des belles-filles idéales. Souhaitant aussi être un bon musulman, il doit choisir entre devoir familial et amour véritable. Peut-on concilier son bonheur et celui de sa famille ?

Babasının, şirkete yeni bir sekreter almasi, Ali’de daha once hissetmediği duygular uyandırır. Babası icin çalışmak , annesinin evlilik baskıları ve iyi bir müslüman olma çabaları işleri karmaşıklaştırır. Şimdi Ali, ailesine karşı sorumlulukları ile gercek aşk arasında bir secim yapmak zorundadır. Kendinizi ve ailenizi aynı anda mutlu edebilir misiniz?

Written&Directed by: Nehir Tuna
Producer: Nehir Tuna, Janet Bayer
Executive Producer: Berk Tunali
Co- Producers: Omer Fener, Roger Silverstein
Cinematographer: Mingjue Hu
Production Designer: Nadide Argun
Art Director: Tuğba Kuzdere
Assistant Director: Selda Yıldırım, Zeliha Orman
Associate Producer: Marilyn Horowitz
UPM: Aslı Çökük
Production Assistant: Dorukhan Eroğlu

facebook.com/DedelerEnIyisiniBilirGrandpasKnowBest

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…