40 gün yolculuk yapıyorlar. Binlerce km. yol katediyorlar. Baharın müjdecileri onlar. onlar göçmen kuşlar... Onlar, Afrika’dan yola çıkıp bahar aylarında Hatay’dan Türkiye’ye giriş yapıyorlar ve dört bir yana dağılıyorlar. Tabii transit olarak ülke dışına gidenler de var. Güneşe göre yolculuk yaparak hedeflerini buluyorlar. Yerden yükselen termalleri kullanarak uçuşlarını gerçekleştiriyorlar. Leyleklerin, biyolojik pusula özellikleri var. Türkiye’ye geldiklerinde, hedef şaşırmadan yuva yaptığı çatıyı bulabiliyorlar. Önce erkek geliyor, yuvayı hazırlıyor. Günlerce gökyüzüne bakıp dişisini bekliyor. Dişi gelince uzun bir selamlama töreni düzenleniyor, gagalar tıkırdanıyor, kanat çırpılıyor ve uzun uzun dans ediliyor. Dişi 2 gün arayla yumurtluyor. Sırayla kuluçkaya yatıyorlar.

Yumurtalar iri ve beyaz renkte. 33 gün sonra yavrular hayata gözlerini açıyor. Avcılıkta iyiler. Avlanmak için iş bölümü yapılıyor. Yavrular ortak besleniyor. Yavrular büyüdüğünde yuvadan ayrılıyor, ama uzaklaşmıyorlar. Yine aynı bölgeye yerleşiyorlar.

Sanıldığı aksine sesleri yok, bunun için gagalarını vurarak sesleniyorlar birbirlerine. Aşırı sıcaklarda yavrularını serinletmek için gagalarında su taşıyor, güneşten korumak için kanatlarını kullanıyorlar. Ağustos sonunda da 2 kişi olarak geldikleri Türkiye’den Afrika’ya geri dönüyorlar.

Çatımızdaki Misafirler - Leylekler belgeseli, göç döneminden başlayarak yumurtlama, kuluçka, yavruların büyüme süreci ve göç etme süreçlerini içeren, 6 ayda çekimleri gerçekleşen 2 bölümlük leylek belgeselidir.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…