Współpraca pani reżyser Anny Ferens z Konsulatem Generalnym RP w Chicago zaowocowała serią projekcji jej dokumentalnych filmów, które prezentowane są społeczności polonijnej, jak i widzom amerykańskim. Anna Ferens odwiedziła metropolię Detroit. . Pokaz filmu odbył się na terenie Orchard Lake Schools, a to dzięki współpracy dyrektora Polskiej Misji, Marcina Chumięckiego, z Konsulatem RP w Chicago.
Film - „Co mogą martwi jeńcy” - opisuje los rosyjskich jeńców wojennych po wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920 i dokumentuje, jak ta historia kształtuje współczesne stosunki polsko-rosyjskie. Sam tytuł filmu jest znaczący.
„Martwi jeńcy mogą być narzędziem rosyjskiej propagandy skierowanej przeciwko Polsce” – mówiła Anna Ferens. Rosjanie sprawę rosyjskich jeńców na terenie Polski wykorzystują jako przeciwwagę sowieckiej zbrodni w Katyniu. Temat rosyjskich jeńców – przemilczany przez dziesiątki lat – pojawił się na początku lat 90. XX wieku, wówczas, kiedy Rosja przyznała oficjalnie, że sprawcami mordu w Katyniu było NKWD. W rosyjskich mediach zaczęły ukazywać się artykuły o tym, że w polskich obozach masowo ginęli sowieccy jeńcy.
Anna Ferens podejmując temat docierała do wszelkich możliwych źródeł dokumentujących sprawę rosyjskich jeńców po wojnie 1920 roku. Zaskakującym faktem, było to, że jest ona pierwszą osobą, która dotarła do genewskich dokumentów Czerwonego Krzyża.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…