In October 2011, I left for a long journey towards West. A strong voice summoned me to discover the emerging brave new world in North America. I started my journey in San Francisco and for the next 14 months I traveled to many places in the US. To places where I sensed the new was being born, where the people were committed to healing themselves, their communities and the Earth. I witnessed many inspiring ideas, actions, initiatives, communities, prayers and ceremonies. I interviewed visionaries and spiritual leaders, activists and artists, farmers and social entrepreneurs and asked them the same questions:
What do you see happening in the world today?
How can we consciously participate in this paradigm shift?

This journey happened in complete gift economy which means I offered my witnessing, my writings, photos and videos as a gift to make visible this brave new world that is emerging before our eyes, so fresh, so beautiful, so exciting! In return people contributed to my journey by gifting me money, accommodation, food, transportation, workshops, retreats, their witnessing and appreciation. It's been a magical journey and I am deeply, deeply grateful to life and everyone and everything that made it happen.

Take my word. Brave new world is here. Live it NOW.
thebravenewworld.org

***
Ekim 2011'de Batı'ya doğru uzun bir yolculuğa çıktım. İçimde güçlü bir ses doğmakta olan cesur yeni dünyayı keşfetmem için beni Kuzey Amerika'ya çağırdı. Yolculuğuma San Francisco'da başladım ve bunu takip eden 14 ay boyunca pek çok yeri ziyaret ettim. Bu yerler yeni olanın doğduğunu hissettiğim ve oralarda yaşayan insanların kendilerini, topluluklarını ve yeryüzünü şifalandırmaya adamış olduğu yerlerdi. Pek çok ilham veren fikre, girişime, topluluklara ve seremonilere şahit oldum. Vizyonerlerle, aktivist ve sanatçılarla, çiftçilerle ve sosyal girişimcilerle röportajlar yaptım ve onlara aynı soruları sordum:
Dünyada şu anda ne oluyor?
Bu büyük dönüşüme bilinçli bir şekilde nasıl katılabiliriz?

Bu yolculuk tamamen armağan ekonomisinde gerçekleşti. Bu demek oluyor ki ben yolculuk boyunca ürettiğim herşeyi - yazılarımı, fotoğraflarımı ve videolarımı - bu gözlerimizin önünde belirmekte olan cesur, güzel, taptaze dünyayı görünür kılmak için armağan olarak paylaştım. Bu süreci desteklemek isteyenler de bana para, evlerinde ağırlamak, yiyecek, ulaşım, atölye ve inzivalara katılım gibi armağanlar verdiler. Böyle müthiş bereketli bir akış içerisinde gerçekleşti yolculuk ki bunun için şükran duyuyorum.

Sözüme güvenin. Cesur yeni dünya burada. Onu şimdi yaşayın.
cesuryenidunya.org

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…