YAP Istanbul Modern 2013 by SO? : SKY SPOTTING STOP

Sky Spotting Stop is a temporary site-specific installation which shades the courtyard of Istanbul Modern while floating gently on the hidden waters of Bosphorus.
This ephemeral, gliding addition to the silhouette of the city serves as an intriguing spot for the courtyard which is partly isolated from urban flow despite its very central location. While the illuminated mirror plates create an invariably changing background for night events, they provide constantly swinging shadows during the day.
On the ground, an altering landscape made of mobile reused elements transforms the courtyard to a new stop for sitting, resting, gathering, playing or sky spotting.

GÖĞE BAKMA DURAĞI*
*Turgut Uyar Dünyanın En Güzel Arabistanı

Boğaz’ın görünmeyen sularında süzülerek İstanbul Modern’in avlusunu gölgelendiren bu öneri, yaz ayları boyunca yerleştiği mekanı şehre yansıtır. Boğaz’dan ve kentin yüksek noktalarından da algılanabilecek bu kısa ömürlü ama canlı ek, avluyu silüetin bir parçası haline getirir. Avluda bulunanlar, gündüzleri sallanan gölgelerin altında, hava karardığında ise değişen yansımaların içinde vakit geçirirler. Avlunun zemini yeniden kullanılan malzemelerle üretilen değişken bir peyzajla şekillenir ve durmaksızın kıpırdayan gölgeliklerle birlikte avluyu şehir içinde bir durağa dönüştürür: dinlenmek, toplanmak, oyun oynamak, ya da gökyüzüne bakmak için bir durak.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…