// Tearing The Ground - ONZ Architects - Istanbul Modern / Young Architects Program

ONZ Architects
onzmimarlik.com
facebook.com/onzarchitects
twitter.com/ONZ_Architects
twitter.com/onatoktem

İstanbul Modern initiates its Young Architects Program (YAP) in partnership with The Museum of Modern Art, MoMA / MoMA PS1. ONZ Architects are one of the finalists. Here is our proposal:

// “Tearing the Ground” is a contemporary interpretation of a flying carpet constructed with reused plastic units, made of marine litter. People tend to ignore things they don’t want to see however the Marmara Sea is getting more and more polluted everyday. We don’t usually realize the gravity of the problem but still it remains, like it’s been swept under the carpet. We believe we can only change this situation by stopping people to forget the problem, by constantly reminding them, what’s going on under their feet.

The project team tears the ground and lifts up this carpet and put it in the air with everything it conceals. Thus the plastic waste produced by the city becomes the main material for the installation. What is rubbish becomes value. In a way, the project will be a reflection of what is discarded into the sea, what the city produces as waste and all that waste that is beyond the recycling system.

The project therefore is in a constant interaction with the nature, the sea and also in an indirect relation with the people of the city, by exposing them what they consume. The strength of the project comes from this exchange between the installation-the nature-and the urban life.

***********************************************************************************************************************

“Tearing the Ground” Marmara Denizi’ndeki plastik atıkların geri dönüştürülerek kullanıldığı ve uçan halı formuna çağdaş bir yorum olarak tasarlandı. Gündelik hayatın telaşı içinde birçok şeyi fark etmiyor ya da göz ardı ediyoruz. Görmek istemediklerimizi de halının altına süpürüyoruz. Marmara Denizi’ndeki plastik kirlenme de bunların en önemlisi ve bu kirlilik gün geçtikçe artıyor.

Tasarım ekibi, tam da bu noktada, yeri yırtıp yukarı kaldırarak bu sorunu gözler önüne seriyor. Halının altına süpürülmüş tüm bu atıklar, yerle birlikte havalanarak projenin ana parçalarını ve bütününü oluşturuyor. Bu bağlamda proje, denize atılan çöplerin ve kentin ürettiği atıkların bir yansıması haline geliyor ve bu konudaki duyarlılığın artırılmasını hedefliyor.

“Tearing the Ground” kullanıcılarıyla direk etkileşime geçmek yerine Marmara Denizi ve boğaz aracılığıyla iletişim sağlıyor. Kentliye şehirdeki tüketimin boyutlarını göstererek aslında bunun bir parçası olduğunu ve boğazla daha çok etkileşime geçmesi gerektiğini vurguluyor. Bunu vurgularken, deniz dalgalarının hareketleri kablosuz veri transferi aracılığıyla aydınlatma elemanlarının hareketine dönüşerek, denizle eş zamanlı gölgelerden oluşan bir dalgalanma yaratılıyor. Bunun yanı sıra, enstalasyona entegre edilmiş sistem sayesinde üretilen yoğun su buharı ile kullanıcıları kentten izole ediyor ve denizle baş başa bırakıyor.

ONZ Architects

Design Team: Onat Öktem - Zeynep Öktem - Gökhan Kınayoğlu - Refik Burak Atatur

Animation: Besmir Kamberi - Esat Can Meker

Music: Gry Bagoien - Flying Carpet

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…