Sedef Hastalığı ve Cilt Bakımı

Sedef hastalarının tedavisinin yanı sıra ciltlerine özenli bir cilt bakımı uygulamaları gerekiyor. Uygulanan cilt bakımı cildin hasar görmüş olan bariyer işlevinin tekrar iyileşmesini sağlar ve cildin kurumasını önler. Sedef hastalığı bulunan ve yağlı bir cilde sahip olan kişiler az miktarda yağ ve çok miktarda su içeren krem ve losyon kullanmaya özen göstermeli. Kuru cilde sahip olanlar ise tam tersine, cok yağ içeren ve az su içeren kremler kullanmalıdırlar. Yıkanırken nötr olan yıkama ürünleri tavsiye edilir. Vitamin E içeren ürünler oldukça faydalıdır.

Uzun süre sıcak su altında kalmak sedef hastalığında cilde daha fazla zarar verir. Bu nedenle uzun süre sıcak suyun altında kalmamaya özen gösterilmelidir. Yıkandıktan sonra cildinizi yağlarla yumuşatabilirsiniz, fakat kesinlikle havluyu cildinize sürtmemelisiniz. Cildinizi kurularken oldukça yavaş davranmalısınız ve havluyu cildinize yanlızca hafifce dokundurmalısınız. Ayrıca cildinizi kaşımamaya özen göstermelisiniz. Bu bazen oldukça zorlayıcı olabilir, fakat cildinizi kaşıdığınızda cildinizi daha fazla ve yoğun şekilde tahriş etmiş olursunuz. Cildinizin kaşınmasını önlemek için cildinize en uygun olan krem ve losyonu tercih edip onu kullanmanız tavsiye edilir.

Sedef hastalığı genelde yaz aylarında hafif de olsa iyileşme gösterir. Güneş ışınları cilde olumlu şekilde etki gösterir. Dozunda ve sağlığınızı tehlikeye atmayacak uzunlukta güneşin altında kalmanız cildinizdeki rahatsızlığı az da olsa dizginleyecektir.

Kimler sedefe yakalanır?

Sedef, kadınlarda erkeklerden biraz daha sık görülür. Çoğunlukla 15-35 yaş arasında ortaya çıkar. Bununla birlikte bebekler ve yaşlılar dahil herhangi bir yaş da görülebilir.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…