José Rivera & Ümit Ünal

Amerika’nın en tanınmış oyun yazarı ve senaristlerinden biri olan José Rivera, Che Guevara’nın gençliğini konu alan Motosiklet Günlükleri (2004) isimli film ile ünlendi. Guevara’nın yazdığı günlüklerden uyarlanan, Walter Salles’in yönettiği film 2005 yılında En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülüne aday oldu. Salles ve Rivera ikilisi daha sonra Jack Kerouac’in efsanevi kitabı Yolda’nın yıllardır merakla beklenen beyazperde uyarlaması için kolları sıvadı. Filmin prömiyeri 2012 Cannes Film Festivalinde yapıldı ve eleştirmenlerce çok beğenildi. Rivera şu sıralarda ilk romanını tamamladı.

Teyzem (1986) ve Berlin in Berlin (1993) gibi unutulmaz filmlerin yazarı olarak ünlenen Ümit Ünal 2001 yılında ilk uzun metrajı Dokuz (2002) ile yönetmenlik kariyerine başladı. Ardından Anlat İstanbul’un (2005) bir bölümü, Ara (2008) ve Nar (2011) gibi sıradışı filmler izledi. Ünal’ın ayrıca kısa hikâyeleri ve iki romanı var.

Bu iki yetenekli yazar bir çok farklı alanda çalıştılar ve ortak noktaları dilin ustalıklı kullanımı oldu. Bu video, sözcükleri beyazperdeye taşımanın incelikleri üzerine yaptıkları bu sohbeti kaçıranlar için..

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…