Léos Carax & Serra Yılmaz

1984’te ilk filmi Boy Meets Girl ile sinema dünyasına bomba gibi düşen Léos Carax için dönemin saygıdeğer sinema eleştirmeni Serge Daney “sinema her şeye rağmen hayatına devam ederek Rimbaud’larını yaratacaktır” demişti. Ardından Kötü Kan (1986) ve Köprü Üstü Aşıkları (1991) ile sinema serüvenine devam etti. Carax 13 yıl aradan sonra yönetmen koltuğuna tekrar oturarak tüm eleştirmenlerin ‘yılın en iyileri’ listesinde yer alan Kutsal Motorlar’a (!f 2013) hayat verdi.

Bugün Türkiye, İtalya ve Fransa’da kariyerine devam eden en ilginç ve yetenekli oyunculardan Serra Yılmaz sinema macerasına 1983’te Atıf Yılmaz’ın Şekerpare filmiyle başladı. 1998’de Ferzan Özpetek’in Harem Suare’sindeki rolü Yılmaz’a Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü getirirken, Yılmaz ve Özpetek ikilisinin uzun soluklu sanat birliğinin de başlangıcı oldu.

16 Şubat 2013, SALT Beyoğlu'nda bu iki sıradışı kişiliğin sanat, sürrealizm ve diğer tufah şeyler üzerine gerçekleştirdekleri sohbet.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…