REŞ

Göç,ne zaman biter?
Yol,nereye götürür insanı?
Uzaklardan belli belirsiz yükselen bir dumanın peşinden gittiğimizde, bunlar gibi pek çok soru çıktı karşımıza.Büyük kentin ortasında ve iki dağın arasında,modernitenin imkanlarından uzak,büyük kentin insanlarının bilmediği bir yaşam…
90’lı yıllarda yaşadığı toprakları geride bırakarak batıya göç etmek zorunda kalan insanlar, geçim kaynağı olarak geleneksel yöntemlerle mangal kömürü üretimi yapıyorlar.
Dumanların arasından sıyrılan bir cümleyse belleklere kazınıyor:
’’İşimiz karadır ama alnımız aktır.’’
Ve ;
‘’Reş’’ ile ‘’Kara’’
farklı dillerin kardeş kelimeleri…

Sinan KILIÇ
1979 Tunceli doğumlu. İFOD üyesidir. Üniversite yıllarında fotoğrafı, toplumsal belgesel boyutuyla tanıdı. 2008 yılından itibaren fotoğraf, kendisi için süreklilik kazanarak düşünüş biçimi ve anlatım biçimi olmaya başladı. 2010-2011 yılları arasında İFOD üyesi Serkan ÇOLAK ile kolektif çalışma sonucunda “Kadifekale ve Kentsel Dönüşüm” adlı fotoröportaj çalışmasını hazırladılar.
2011 yılında, Birol ÜZMEZ koordinatörlüğünde İFOD Kemeraltı Konulu Belgesel Fotoğraf Atölyesi çalışmalarına katıldı.
Birçok sergide, fotoğraflarıyla yer aldı.
Zamana tanıklık etme ve toplumsal bilincin oluşması açısından fotoğrafın önemli bir güce sahip olduğu düşüncesiyle, belgesel alanında fotoğraf çalışmalarına devam etmektedir.

Serkan ÇOLAK
1979 Balıkesir doğumlu.
2004 yılından beri fotoğraf üretiyor.
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyesi.
Fotoğrafı bir ifade biçimi ve yaşanılan zamana tanıklık olarak algılıyor. Tanık olma bilinci ve sorumluluğuyla, belgesel fotoğraf çalışmaları gerçekleştiriyor.
2010-2011 zaman aralığında İzmir’de yaşanan kentsel dönüşüm sürecini takip ederek, İFOD üyesi Sinan KILIÇ’la kolektif bir çalışma sonucunda, ‘Kadifekale ve Kentsel Dönüşüm’ fotoröportajını hazırlamışlardır.
2011 yılında,Birol Üzmez koordinasyonunda yürütülen İFOD Kemeraltı Belgesel Fotoğraf Atölyesi’ne katılmıştır.
Birçok sergide fotoğraflarıyla yer almıştır.
Halen bireysel ve kolektif fotoğraf çalışmalarına devam ediyor.

serkancolak.wordpress.com

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…