"Magiczne Rękawiczki"
Tematem mojej animacji jest problem komunikacji międzyludzkiej. Jako osoba głucha spotykam się z tą kwestią na co dzień. Napotykałem często na bariery, które polegały na narzucaniu przez ludzi własnych wartości innym osobom oraz wskazywaniu rozwiązań cudzych problemów bez uwzględnienia racji osób, których problemy te dotyczą. Powoduje to często zaniżenie samooceny, wycofanie się, małą aktywność, bierność, strach, a czasem znudzenie, zniechęcenie, bunt.
Praca ma postać filmu animowanego trwającego ok. 5 minut. Główny bohater dzięki tytułowym magicznym rękawiczkom uczy się języka migowego. Poznanie języka pozwala mu przełamać barierę dzielącą go ze światem zewnętrznym. Dzięki nowym umiejętnościom zaczyna rozmawiać z ludźmi, a przez to poznawać świat i dawać temu światu poznać siebie. Chcę w animacji podkreślić jaką rolę pełni język i jak ważne znaczenie mają rozmowy pomiędzy ludźmi. Język, słowo mówione, pisane czy też migane łączy ludzi na całym świecie.
Bariera językowa, jaką stwarza różnorodność wśród języków, którymi posługują się ludzie w różnych częściach świata może zostać pokonana przez naukę innych języków. Tego symbolem są moje magiczne rękawiczki. Jednakże to co jest najważniejsze to chęć nawiązania rozmowy, chęć kontaktu z ludźmi. Bez tej chęci nawet posługiwanie się wszystkimi językami świata nie sprawi, że będziemy częścią świata. Są wokół nas ludzie, którzy czy to ze strachu, czy to z niewiedzy, czy to z poczucia wyższości lub jeszcze innego powodu nie chcą „spotkać" drugiego człowieka w rozmowie. Sam wielokrotnie tego doświadczyłem, kiedy pokonując, na ile mam możliwość, swoją barierę braku słuchu spotykałem się z odrzuceniem z drugiej strony. Moje rękawiczki zostały „zniszczone".
Często taka sytuacja ma bardzo zawoalowaną formę. Na przykład kiedy ktoś pod postacią „pomocy" lub „opieki" nade mną mówi co ja myślę lub co ja czuję, w sytuacji kiedy ja stoję obok i mam możliwość samodzielnego wypowiedzenia się -- czy to swoim głosem, czy to za pomocą tłumacza. Ten film ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ jest moim własnym głosem. Tak jak każdy inny sposób mojej wypowiedzi poprzez sztukę.
Tomasz Grabowski

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…