80 Sonrası Türkiye'sinde Hareket Olarak Toplumsal Cinsiyet: Lubunya Hareketinin Geçmişi ve Bugünü
Konuşmacı: DEMET DEMİR

Trans aktivist Demet Demir 80'lerden itibaren başlayan LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) hareketinin darbe ve darbe sonrası döneminde translar başta olmak üzere tüm LGBT'lere yansıması ve hareketin bugünkü durumu üzerine bir panel gerçekleşecek. Demet tarihte Af Örgütü tarafindan cinsel yönelimi yüzünden hüküm giyip düsünce suçlusu sayilan ilk insan olarak adlandırılmıştır. Demet 88'de Radikal Demokrat Parti'de çalisti, Insan Haklari Dernegi'nde ilk Cinsel Azinliklar Komisyonu'nun kurulmasinda rol oynadi, feminist hareketin içinde yer aldi ve AIDS karsiti çalismalara katildi.Türkiyede yerel ve genel seçimlerde ilk Trans aday olarak, 1999 da beyoğlu belediye meclisi adayı, 2007 de Isparta millet vekili adayı olmuştur. Ve HABITAT II konferansindan beri kapisi üç kere kirildi, telefon kablolari kesildi ve yasadiklari hala devam ediyor. Demet Demir 1997'de ABD'den Felipe De Souza ödülünü alan ilk transseksüel. Demet Demir çalışmalarına Sosyalist EBT, İKD ve TKP 1920'de devam etmektedir.

----------------------------------------­--------

"Benim anlatacaklarım aşağı yukarı yirmi yıl önceye dayanıyor. Türkiye'deki LGBT hareketinin öncülüğünü translar başlatmıştır. İlk kez Taksim bölgesine çıktığımda, kendi cins arka­daşlarımı ilk defa orada görmeye başlamıştım. Bu rüyama tam sevinmişken, birden 12 Eylül askeri darbesi oldu. Askeri dar­be ile hayat sekteye uğradı. O dönemde birçok feminen eş­cinsel ve trans bireyler sahnede şarkıcılık yaparak geçimleri­ni sağlıyordu. Bir kısmı da Seks işçiliği yapıyordu. O dönemde de, 80'ler öncesinde de trans bireylerin yaşam alanları çok kı­sıtlıydı; bir - iki tane kulüp ve birahane vardı. Aynı zamanda Abanoz Sokak da bulunmaktaydı. Biyolojik kadınlar ve trans kadınlar çalışıyordu bu bölgede. Bu arada Harbiye'de birkaç otostop alanı yavaş yavaş trans bireyler tarafından ele geçiril­meye ve alan daha da genişlemeye başladı. Sonuçta ilk kez, Ülker Sokak Öncesi, 1985 yılında Cihangir'de trans bireyler ilk gettolarını oluşturmaya başladılar. Bu arada, o dönemde kulüpte ya da otostopa çıkarak müşteri alınabiliyordu. Daha sonra eve müşteri alınmaya başlandı ve o sokak açık bir gene­lev olmaya başladı."

18 NİSAN PERŞEMBE 2013
14:00
İLETİŞİM FAKULTESİ - D BLOK SİNEMA SALONU A
Düzenleyenler: Kadir Has Universitesi, Kadir Has Universitesi Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi, Kerem Güzel

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…