Gezi Direnişi, ilk haftasından itibaren hükümet ve medya tarafından dış mihrakların bir oyunu gibi yansıtıldı. Emniyet İstihbarat'ının raporunda Gezi eylemlerinde yabancı unsurların aktif rolü tespit edilemediği açıklansa da " Büyük Oyun" rüzgarı estirilmeye devam edildi. Faiz Lobileri dendi, OTPOR'lar konuşuldu, CIA düğünün kamberiydi elbet. Telekineziyle başbakanın öldürülmeye çalışıldığını ilan eden gazetecinin baş danışman olduğu bir ülkede komplo teorilerinin tükenmesi güçtür.

Sabah gazetesi yazarı Emre Aköz'e göre "Dış Mihrak" askeri vesayetin sürdüğü döneme ait bir tabir. Bir dönem Demirel'in dilinden düşmediğini belirtiyor. AKP'nin aslında "demode" dış mihrak zihniyetini kıran bir oluşum olduğundan bahsediyor. (sabah.com.tr/Yazarlar/akoz/2013/06/12/dis-mihraklar)

Maalesef AKP ve AKP sempatizanı medya kuruluşları olaylar sırasında dış mihrak zihniyetiyle savaşmak yerine onu suistimal etmeyi tercih ettiler. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktu, yalnızdık ve hiç bağışıklığımız yoktu dış odaklara.

Peki sokaktakiler Dış Mihrak tabirinden ne anlıyor? Birileri dış mihrak propagandası yaptığında bu halkta nasıl karşılık buluyor? Bu film bu sorular üzerine bir denemedir.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…