Bu videoyu ve daha fazlasını doktortv.com adresinden izleyebilirsiniz.

ALZHEİMER HASTALIĞI

Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin dejenerasyonuna ve beyin dokusunun büzüşmesine neden olan bir durumdur. Beynin düşünce, bellek ve dili kontrol eden bölümlerini etkiyen hastalık genellikle 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülmesine karşın 40 yaşındakileri de etkileyebilir. Yaşlılarda zihinsel yetide azalma en sık rastlanan belirtisidir.

Alzheimer hastalığı her insanı farklı biçimde etkiler. Hastalığın etkisi kişilik, fiziksel durum ve yaşam biçimi gibi etkenler olmakla birlikte büyük ölçüde kişinin hastalıktan önce nasıl olduğu ile ilgilidir. Alzheimer hastalığının belirtilerinin üç gelişim aşaması vardır. Bunlar:

• Erken dönem
• Orta dönem
• Geç dönemdir.

Alzheimer hastalığı olan herkes aynı belirtiler göstermez. Geç dönemde sıralanmış olan davranış değişiklikleri orta dönemde de yaşanabilir. Aynı zamanda bakımı üstlenenler her dönemde kısa, aklı başında dönemler yaşanabileceğinin farkında olmalıdırlar.

Alzheimer hastalığının belirtileri arasında;

 Günlük yaşam aktivitelerini etkileyen bellek kaybı
 Günlük yaşam aktivitelerini yapmada güçlük
 Kelime bulmada güçlük
 Zaman ve mekân karmaşası
 Yargı ve karara varmada güçlük
 Sık kullanılan eşyaların yerlerini değiştirme
 Ruh hali ya da davranışlarda değişim
 Kişilik değişimleri
 Sorumluluktan kaçınma gibi durumlar yer alır.

Alzheimer hastalığının teşhisi ancak beynin otopsiyle incelenmesi sonucunda kesinleşebilir.

Günümüzde, Alzheimer hastalığını önlemeye ya da iyileştirmeye yönelik bir tedavi yoktur. Bazı ilaçlar belleği bir dereceye kadar düzeltebilir, davranış sorunları gibi özgül bazı belirtilerin kontrol edilmesine; hastalığa bağlı anksiyete bozukluklarının ya da depresyonun tedavisine yardımcı olabilir.

Ancak, Alzheimer hastasının olduğu kadar hastanın bakımını üstlenen kişinin de üzerindeki yükü azaltmak için yapılabilecek çok şey vardır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi için doktorunuza, sosyal hizmetler uzmanına ya da diğer sağlık uzmanlarına danışabilirsiniz.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…