Mon Gjonbalaj, Rrok Camaj dhe Simon Dedvukaj ishin ndër tre viktimat e para që ranë nga sulmi terrorist i 11 Shtatorit 2001 ne New York.
Këta shqiptarë kishin ardhur në SHBA nga trojet e pushtuara nga Mali i Zi.

Mon Gjonbalaj, Rrok Camaj and Simon Dedvukaj were among the first victims on terrorist attack on Sept. 11. 2001 in New York.
Mon Gjobalaj, Rrok Camaj and Simon Dedvukaj's families came to the USA as immigrants from occupied Albanian Territories from Montenegro.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…