She said: „I will return to Europe as a mother who throws herself into a burning house to save her children.“ Slovak Jewish activist Haviva Reick (1914 – 1944) was one of the Palestinian Jewish paratroopers sent by the Jewish Agency and the British Special Operations Executive (SOE) on military missions to Europe occupied by the Nazis. What do think contemporary Havivas, women soldiers both in Israel and Slovakia, about Haviva´s mission?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Anzio s.r.o.
a
Múzeum Slovenského Národného povstania v Banskej Bystrici

pripravujú
dokumentárny film o Chavive Reickovej
pri príležitosti storočnice jej narodenia a 70.výročia jej smrti

NÁVRAT DO HORIACEHO DOMU

Agentka britskej spravodajskej služby a parašutistka, ktorá buduje kibuc v bývalej Palestíne, Chaviva Reick, túži prísť pomáhať do krajiny svojho detstva počas Slovenského národného povstania na jeseň roku 1944.
Dokumentárny film Návrat do horiaceho domu (Chaviva Reick) prvýkrát podrobne predstavuje život významnej osobnosti antifašistického odboja, o ktorej sa vie tak málo. Nepoznajú ju v Európe ani v Izraeli, hoci odpočíva na čestnom mieste na Mount Herzl v Jeruzaleme. Je teda potrebné predstaviť ju v celej šírke – nielen prostredníctvom archívnych materiálov, spomienok pamätníkov a historikov, ale predovšetkým ako príťažlivú osobnosť s príbehom, ktorý môže i dnes inšpirovať a provokovať.
Cez príbeh Chavivy Reick sa dostávame do života dnešných mladých žien vo vojenskej službe predovšetkým v areáli campusu Givat Haviva v Izraeli, ktorý nesie jej meno, ale aj vo Vojenskej akadémii Milana Rastislava Štefánika na Slovensku. Sú to práve tieto mladé ženy, ktoré čítajú listy Chavivy Reick, a tak prinášajú do filmu spontánnosť a autentický prejav tých, ktoré sú jej blízke svojou životnou voľbou. Čo vedie súčasné mladé ženy, aby slúžili svojej vlasti so zbraňou v ruke? Čo si myslia o postavení ženy v armáde, chcú vôbec byť hrdinkami? Možno práve ony nám pomôžu vysvetliť, aký zmysel mala smrť Chavivy Reick.

Producentka: Mirka Molnár Ľachká, Anzio s.r.o.
Produkčný dom: Múzeum Slovenského Národného povstania v Banskej Bystrici
Produkcia v Izraeli: Avi Ofer
Scenár a réžia: Anna Grusková
Hlavný kameraman: Ivo Miko
Zvuk: Tomáš Gregor
Strih: Alexandra Gojdičová

Premiéra: 20.11.2014

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…