bandrolsüz

Joined
istanbul

User Stats

Profile Images

User Bio

Bandrolsüz - meaning without a tax certificate - is a collective of 5 independent publication houses Bakkal Press, folio, Onagöre, REC Collective and Too Many Books who got together in February 2011.
Bandrolsüz aims to create possibilities for sale and distribution of artists' books and reproductions.
During the times when electronic publications and magazines start to take over the printed medium, Bandrolsuz creates a space, away from large distribution companies and chain bookstores, where the book is considered as a location and a channel.
Bandrolsüz draws attention to alternative productions through regular sale events, workshops and talks at different venues both in Istanbul and internationally.
/
Bandrolsüz, Şubat 2011’de Bakkal Press, folio, Onagöre, REC Collective ve Too Many Books'un çabalarını birleştirmeleri ile bir araya gelmiş bir kollektiftir.
Bandrolsüz, kitap ve çoğaltmaların satışı ve dağıtımı için bir imkan oluşturmayı amaçlar.
Elektronik yayınların ve dergilerin basılı işlerin yerine geçmeye başladığı bir zamanda kitabı bir mecra ve bir mekân olarak değerlendiren küçük ölçekli bağımsız yayıncıların, dağıtım şirketleri ve zincir kitapevlerinden uzakta kendilerine oluşturdukları bir alandır.
Farklı mekânlarda satış etkinlikleri, atölye çalışmaları ve konuşmalar ile alternatif üretimlere dikkat çekmeyi, yeni üretimler için kaynak yaratmayı ve kitap sevenler için yeni buluşma imkanları yaratmayı amaçlar.

External Links

Following

  1. Too Many Books
  2. Merve Kaptan
  3. Gözde mimiko Türkkan