1. # vimeo.com/98002404 Uploaded 24 Plays / / 0 Comments Watch in Couch Mode
 2. 18. dubna 2009 Kompilace blesků

  # vimeo.com/93255156 Uploaded 13 Plays / / 0 Comments Watch in Couch Mode
 3. Výjezd z 18. dubna 2009 navazoval na výjezd z předchozího dne. Po odchodu slovenské squall-line na východ jsem v noci ze 17. na 18. dubna přespal na odpočívadle slovenské dálnice D1 severně od Trenčína, protože situace i modely nasvědčovaly dalším bouřkám v následujícím dni. Situace vypadala výrazně slaběji než předchozí den, ale šance alespoň na slabší bouřky zde byla vysoká s největší pravděpodobností výskytu bouřek na jižním Slovensku a dále na jih východně od Alp. Celá tato oblast se nacházela v JV kvadrantu slabé tlakové níže nad Čechami. V ranních hodinách jsem tedy vyjel směrem na jih. Hornatou oblast kolem Trenčína zakrývala nízká oblačnost, ale více na jih nad nížinami jižního Slovenska a Panonskou plošinou bylo jasno a docházelo k prohřívání mezní vrstvy. Jel jsem přes Bratislavu směrem na Vídeň. Mezitím se na východním konci Alp začala tvořit četná kupovitá oblačnost. Pokračoval jsem tedy na jih od Vídně po dálnici A2 do oblasti města Wiener Neustadt a Neunkirchen. Mezitím se v oblasti vyvinulo několik slabých přeháněk. Zastavil jsem na polní cestě poblíž jedné z nich a pozoroval tvorbu vzestupných proudů a srážkových pásem. Během hodiny se přeháňky zorganizovaly do lineárně orientovaného shluku, který postoupil nad teplejší mezní vrstvu východně od Alp a začal sílit. Přejel jsem tedy na odpočívadlo dálnice A2 na kraj vzestupných proudů přeháněk. V tu dobu začal systém/shluk produkovat první blesky, viděl jsem několik čárových. Během další půl hodiny (přibližně v 13:00 SELČ) se začala rychle tvořit intenzivní bouřková buňka asi 20km JV směrem od města Neunkirchen. Přejel jsem tedy více na jih a zastavil na jiném odpočívadle dálnice A2, které bylo západně od této bouřky. Zde již čárové blesky vidět nebyly, ale bylo slyšet časté hřmění spojené s tvorbou kroupového jádra. Vyjel jsem tedy na východ a kroupovému jádru jsem se v kopcovitém terénu přiblížil. Držel jsem se jeho zadní strany, kde na mě padaly kroupy o velikosti do 0.5cm. Kroupy byly chvílemi velmi měkké a bylo těžké rozeznat téměř rozpuštěné kroupy od sněhových vloček. Dle pozdější analýzy videa se ale jednalo jen o rozpuštěné kroupy a ne o déšť se sněhem. Bouřka poté postupovala dále směrem k maďarské hranici a jižně od města Šoproň jí překročila. Sledoval jsem její jižní stranu, kde jsem se držel černé základny jejího vzestupného proudu. Zde jsem se začal domnívat, že by se mohlo jednat o supercelu. Napovídala tomu její na dané podmínky silná intenzita, pravotočivost od postupu ostatních přeháněk, dlouhá životnost (celkem téměř 5 hodin) a také jevy, které jsem pozoroval. Při přejezdu hranice do Maďarska poblíž města Deutschkreutz jsem zaznamenal kroupy o průměru až 1.4cm a krátkodobé silné nárazy větru ze západní strany bouře, což mohlo napovídat existenci Rear Flank Downdraft (sestupný proud na zadní straně případné mezocyklóny).

  Bouřku jsem poté sledoval směrem na východ téměř po město Györ, kde se rozpadla. V bouři jsem několikrát zaznamenal malé kroupy a na jejím čele/gust-frontě silné nárazy větru přes 50km/h. Bouře za sebou po svém rozpadu zanechala oblast srážek, která pomalu postupovala dále na východ. Na zadní straně bouře jsem zaznamenal dešťové srážky v místě, kde již nade mnou byla jasná obloha. Srážky byly zřejmě větrem zanášeny směrem k západu do oblasti jasné oblohy. Mohlo se také jednat o jev zvaný virga (kdy se srážky vypadávající z rozpadající se oblačnosti vypaří před dopadem na zem), kdy se „mateřský mrak“ srážek již rozpadl, ale úplně nevypařené srážky stále padaly na zem. Když přeháňka postoupila dále na východ a od západu začalo prosvítat Slunce, vytvořila se na ní moc hezká dvoj-duha. Vyfotil jsem jí několikrát a poté jsem výjezd ukončil.

  # vimeo.com/92746832 Uploaded 35 Plays / / 0 Comments Watch in Couch Mode
 4. Video z výjezdu, které navazuje na video z 16. dubna 2009. Výjezd začal, když mě vzbudilo několik blízkých blesků na zóně konvergence, když jsem spal na odpočívadle u dálnice poblíž města Plauen v Německu. Mezi 6 a 8 hodinou ranní jsem měřil a sledoval MCS, který se v ranních hodinách vytvořil na české straně Krušných Hor. Jednalo se o linii bouřek postupujících po zóně konvergence směrem do Prahy nad Krušné Hory. Po jejich rozpadu jsem jel na západ Slovenska, kde se vytvořila dobře organizovaná bouřková squall-line, která prostupovala rychle k východu. Bohužel jsem stihl změřit již jen její kovadlinu a neviděl jsem na ní ani blesk. Data z kovadliny této vertikálně nízké (oproti letním) squall-line se ale později ukázala být velmi zajímavá díky relativně nizko položené hranici tání sněhových vloček vypadávajících z této kovadliny. Výjezd jsem ukončil poblíž Trenčína, kde jsem na odpočívadle přespal a další den jsem pokračoval ve výjezdu.

  # vimeo.com/90452002 Uploaded 20 Plays / / 0 Comments Watch in Couch Mode
 5. Krátká kompilace čárových blesků z výjezdu z 16. dubna 2009

  # vimeo.com/88748250 Uploaded 10 Plays / / 0 Comments Watch in Couch Mode

Storm Chasing

Miroslav Provod PRO

This channel shows videos about chasing storms, tornadoes, hailstorms and lightning.

Browse This Channel

Shout Box

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels. Channels