Flesh&Brain

VHS/Krimi-noir/detektivní seriál poodhalující tajemství modré krabičky. V pilotním dílu s eponymním názvem je nastíněn příběh, prostředí a hlavní postavy seriálu. Divák se pomocí atmosféry potemnělého království New Yeshiva dostává do děje mysteriózního příběhu. Podivínský rabín Kolko vládnoucí městu, v němž se našly čtyři bezhlavé oběti chlapců. Detektiv nalezne stopu vedoucí na venkov, do města Holyland. Noční jezdci jako atrakce pro děti. Nečekaná smrt známé zpěvačky Dorothy.
V následujících šesti dílech seriálu se poodkryjí vztahy mezi jednotlivými postavami a jejich význam směřující k odhalení záhady modré krabičky. Kroky detektiva povedou do temného města na starém kontinentu, kde žijí Lámie, jež v noci vylézají z nor, aby pily krev svých obětí. Budou odhaleny spojitosti mezi detektivovým otcem a Kolkem. V New Yeshivě se setkáme s chlapeckým pěveckým sborem. Dorothy zazpívá svůj rekviem. Proroctví vědmy z podzemí povede po stopách šelmy. Bob Salem nás vpustí do svého světa a modrá krabička prozradí některá ze svých tajemství.

VHS/Crime-noir/detective series unveils the secrets of the Blue Box. In the eponymously titled pilot we get to meet the main characters and the setting. Trough the darkened atmospheric kingdom of New Yeshiva, the viewer is introduced to the mysterious plot and Rabi Kolko, ruler of the city in which four headless bodies of young boys were found. The detective finds a lead which brings him to the countryside – to the town of Holyland. Night riders as an amusement for children. Unexpected death of a famous singer named Dorothy.
In the following six episodes of the series, the plot unveils the relations between the characters and the meaning behind the mystery of the blue box. The detective finds himself on the old continent in a dark town. Lamias live here. Each night they crawl out of their holes and suck blood out of their victims. The connection between the detective’s father and Kolko will be unveiled as well. We will also meet a local boys choir. Dorothy will sing her requiem. The prophecy of a witch living in the underground will follow the steps of the beast. Bob Salem will let us into his world and the blue box will unveil some of its secrets.

# vimeo.com/101506913 Uploaded 5 Plays / / 0 Comments Watch in Couch Mode

Follow

Flesh&Brain

Petr Sprincl

ϟ FLESH&BRAIN together to HELL ϟ
follow us on → fleshandbrain.tumblr.com/

Browse This Channel

Shout Box

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels. Channels