Turkey's Defense Industry Undersecretary Murad Bayar said that the Turkish unmanned aerial vehicle "ANKA" would begin flying in September. In an interview with the A.A, Bayar said that the unmanned aerial vehicle was totaly designed and manufactured in Turkey except for its motor.

"TUSAS Engine Industries, Inc. (TEI) has already began working on a plane engine. Tests of the engine will begin within a year. Then, our unmanned aerial vehicles will fly with a Turkish-made engine," he said.

"ANKA aimed to be the best in its category. Following the completion of the test program, the system's verified and optimized prototype will be completed and serial production would start in 2011," he said.

"ANKA is superior than the Predator of the United States and the Heron of Israel in many aspects. Many countries have shown great interest in the ANKA, but our priority is to meet demands of the Turkish Armed Forces instead of exporting it," he said.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) tarafından tamamıyla yerli imkanlar ve özgün tasarımla imal edilen Türk İnsansız Hava Aracı hangardan çıktı.

“Orta irtifa, yüksek uçuş süresi” diye adlandırılan sınıftaki insansız hava aracının tasarımı, detay üretimi ve montajı bir süre önce tamamlandı

TİHA'nın 1,5-2 ton ağırlığında olduğuna vurgulayan yetkililer, TİHA'nın, aşamalı olarak havada 24 saat kalma, 30 bin fit irtifaya kadar tırmanabilme özelliklerine sahip olacağını ifade ediyorlar.

TİHA ilk olarak, 23 bin fite çıkıp 18 saat havada kalacak. Daha sonra 30 bine çıkıp 24 saat kalacak.

TİHA'nın, 17 metre kanat açıklığı, 9 metre boyu, 1,70 yüksekliği bulunuyor.

Bayar, yaptığı açıklamada, bir senenin tamamlanmasının ardından ANKA'nın prototip sürecinin sona ereceğini kaydetti.

İlk aşamadaki üretim sürecinde 1 sistem ile üç uçağın üretiminin tamamlanacağını belirten Bayar, 2012 yılında ise seri üretim aşamasına geçileceğini kaydetti. Bayar, seri üretim sürecinde toplam 30 uçak imal edileceğini söyledi.

MOTOR DIŞINDA TAMAMIYLA YERLİ ÜRETİM

Murad Bayar, ANKA'nın özgün bir tasarım olduğunun altını çizerken, sadece Almanya'dan alınan motoru dışında, tümüyle yerli üretim olduğunu vurguladı.

TEI'nin (TUSAŞ Motor Sanayi) yerli bir uçak motoru üzerinde çalışmalara başladığının da altını çizen Bayar, bu motora ilişkin testlerin de 1 yıl içinde başlayacağını kaydetti. Bayar TEI'nin çalışmalarını tamamlamasının ardından ANKA'lara yerli motor takılacağını söyledi.

ANKA, SINIFINDAKİLERE GÖRE DAHA ÜSTÜN

ANKA'nın bulunduğu Operatif İnsansız Hava Aracı sınıfında, ABD yapımı Predator ileİsrailyapımı Heron'un bulunduğunu belirten Bayar, ANKA'nın birçok açıdan, Predator ve Heron'dan daha üstün özelliklere sahip olduğuna dikkat çekti.

Birçok ülkenin ANKA ile ilgilendiğini de ifade eden Bayar, ancak önceliklerinin ihracat değil, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu söyledi.

Bayar, ANKA'nın 24 saat değil de 12 saat süre uçması halinde 150 kg'lık bir ek yük kapasitesinin oluşacağını ve bu kapasitenin çok önemli ek donanımlar için kullanılabileceğini kaydetti.

Murad Bayar, şimdiki önceliklerinin ANKA'yı başarılı bir şekilde geliştirmek olduğunu belirterek, daha ilerideki aşamalarda, kıtalar arası menzile sahip stratejik insansız hava aracı üzerinde çalışmalar yapabileceklerini de vurguladı.

Yetkililer, prototipte bulunmamasına rağmen, ANKA'ya ileride silah da takılabileceğini çünkü buna uygun bir kapasitesinin bulunduğunu belirtiyorlar.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…