Hva skjer når en ny brukergruppe med nye behov skal begynne å bruke eksisterende løsning? Er det alltid bare gøy for eksisterende brukere å få snudd verden sin på hodet ved at gamle, kjente og kjære skjermbilder blir helt nye?
I forbindelse med ny jordskiftelov av 2016, skal Jordskifterettene begynne å bruke det eksisterende saksbehandlingssystemet til Ting- og Lagmannsretten. Vi hoppet på dypt vann og tok tak i den viktigste kjernekomponenten i hele systemet og forandret den totalt.
I denne lyntalen ser vi på våre erfaringer med å introdusere nye og radikalt annerledes løsninger til en eksisterende brukergruppe, og hvordan vi gikk frem for at veldig ulike behov skulle løses i felles funksjonalitet.
Anne Landro har jobbet med systemutvikling i mange år. Den siste tiden har hun hatt mest fokus på det funksjonelle aspektet av å lage gode systemer. Hun liker godt å prøve forskjellige roller, og trives best når hun kan få en god forståelse av helheten og behovene bak et system.