Twitter benzeri servisleri incelemeye devam ediyoruz. blippr'dan sonra sıra plurk.com' da. Plurk, twittera göre güzel yenilikler sunan ilginç bir mikro bloglama servisi. Yine 140 karakter üzerinden, ne yaptığınızı, duygularınızı, resimler ve videoları paylaşabiliyor, arkadaşlarınız ile bu girişler üzerinden tartışabiliyorsunuz. Tüm girişleriniz (plurk'leriniz) bir zaman çizelgesi üzerinde görüntüleniyor ve bu çizelgeyi ileri geri hareket ettirerek farklı bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Henüz türkçe çevirisi yapılmamış (511 mesaj çevrilmeli) fakat yakın bir zamanda keşfedilmesi ile birlikte bu eksiğin de kapatılacağına eminim.

Paylaşımı körüklemek için geliştirdikleri Karma sistemi, siz giriş yaptıkça artan bir puan mekanizması aslında. Bu ilk başta güzel görünse bile, sırf karmasını yükseltmek için değersiz ve/veya spam girişler yapan statü meraklılarının rahatlıkla suistimal edebiecekleri de bir sistem bu.

Plurk'e flickr'dan veya youtube'dan video eklemek te çok kolay. Linki eklediğinizde, plurkünüz üzerine tıklanınca bu medya içeriklerini gösteriyor veya oynatıyor. (tabi youtube kapalıyken türk kullanıcısı için video özelliği şimdilik birşey ifade etmeyecektir)

Twitterdan sıkılanlar için farklı bir deneyim diyebiliriz kısaca plurk.com için. Daha açılalı 2-3 olmadığını düşünürsek, yaygınlaşması için zaman tanımak gerektiği ortaya çıkar.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…