Twitter'ı duymayan kaldı mı bilmiyorum ama webiki.tv' de twittera sürekli referans verdiğim için, twitter incelemesini de eklemek istedim.
Kısaca twitter, 140 karakterle "ne yapıyorsun?" sorusuna cevaplarınızı, sizi takip edenlere iletebilmeniz için web ve sms tabanlı hizmet sunan bir servis.

Twitter Mart 2006 yılında San Francisco orjinli, Obvious isimli bir startupda ar-ge projesi olarak başladı.
Ekim 2006'da resmi olarak dünyaya açıldı ve Mart 2007'de de popüler oldu. Nisan 2007'de Jack Dorsey kuruculuğunda Twitter INC adı ile ayrı bir şirket haline geldi. Artan kullanıcı sayısı ve ruby on rails'e yıkılan ölçekleme sorunları yüzünden, bugün ilk olma avantajını rakiplerine kaptırma riski taşıyan twitter, aldığı yatırımlarla birlikte umarım süreç içinde verdiği hizmetin kalitesini arttırır.
Bir sürü soruna rağmen kullanıcıları yine de twitterı terketmiyor ve twitter özellikle Amerika ve Japonyada bir fenomen olmuş durumda.
Henüz Türkiye'de genelde teknoloji geekleri arasında bilinen ve tabana inememiş bir servis. Aynı facebook gibi, bir reklam bütçesi ile basını tetiklerlerse (yoksa siz o haberlerin bedava yapıldığını mı sanıyordunuz :) ) eminim Türkiye'de de yaygınlaşacaktır. Çünkü millet olarak sadece ne yaptığımızı anlatmak için bile cep telefonuna sarılan bir yapımız var. Bu da adaptasyon konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağına işaret bence.

Twitter'ın ana sayfasındaki kırmızı renkli "Watch a Video" linkine tıklarsanız açılacak pencerede, son derece keyifli bir tanıtım filmi izleyebilirsiniz (plain english serisinin neredeyse tüm videoları böyledir) Türkçe çevirisi de mevcut. (altyazı ile)

Yine aşağıdaki videolardan da faydalanabilirsiniz (ingilizce)
Twitter CEOsu Jack Dorsey Twitter'ı anlatıyor.
tinyurl.com/twitter-vimeo

Twitterı nasıl kullanıyorlar?
tinyurl.com/twitter-nasil

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…