I jordens indre findes enorme mængder af varme, som strømmer ud mod jordens overflade i en jævn strøm. Den varme kan udnyttes til at lave elektricitet eller opvarme vores huse og bygninger.
Dette afsnit udforsker primært geotermiske energiressourcer i Island og Danmark.
”De Fire Elementer - energi for fremtiden” er fire undervisningsfilm om fremtidens bæredygtige energiløsninger. Målgruppen er grundskolens ældste klassetrin.
Med inspiration fra den klassiske opdeling af naturkræfterne i fire elementer beskriver filmene mulighederne for, at mennesket kan få dækket sit umættelige energibehov ved at søge til kilderne for den fossilfrie energi: Vinden, vandet, solen og de geotermiske kræfter.
Hvert afsnit tager udgangspunkt i en af disse energikilder, og viser hvordan de hver især besidder egenskaber og kræfter, der giver dem et enormt potentiale som vedvarende energikilder.
Filmene viser, hvordan der her på jorden findes energi nok til os alle. Faktisk mere end vi nogensinde får brug for. Vi skal ”bare” lære at udnytte den.Filmene viser nogle af de mest fantastiske løsningsmodeller, der arbejdes med i og udenfor Danmark.
Hver film er ca. 20 min i varighed, og kan bruges enten enkeltvis i undervisningen eller som et samlet tema.
Manuskript og instruktion
Michael Schmidt-Olsen
Produceret af
Swift & Gelinde aps med støtte fra Undervisningsministeriets tips og lottomidler.
Foto og redigering:
Alphafilm og Kommunikation