Ako je na tom jeho posledný film, Sicko, týkajúci sa amerického zdravotníctva? Musím skonštatovať, že čo sa dokumentaristickej stránky týka, je to dosiaľ jeho najlepšie dielo. Kým v predošlých filmoch rozprával 90% času on sám, tentokrát necháva rozprávať v prvom rade ľudí, ktorých sa zdravotný systém Spojených Štátov dotkol. Obmedzil aj svoje bájne polopravdy a nezahŕňa nás ani svojimi nechválne známymi zmanipulovanými štatistikami (resp. ich obmedzil).

Nosnou témou filmu Sicko sú totiž ľudské príbehy - príbehy tých, ktorí síce mali zdravotné poistenie, no napriek tomu ich americký systém zradil. Niektorí skončili s trvalými zdravotnými následkami, niektorí dokonca zomreli.

Tieto príbehy sú zrejme najzaujímavejšou časťou filmu - nebudem ich tu popisovať, oplatí sa pozrieť. Tieto príbehy potom kontrastuje so skúsenosťami ľudí z Kanady, Británie a Francúzska, kde je zdravotná starostlivosť v rukách štátu. Z toho všetkého vyplýva jedna dôležitá pointa - pre súkromné zdravotné poisťovne je každý dolár vyplatený pacientovi strateným dolárom. Preto budú nachádzať všetky možné spôsoby, ako ten dolár nevyplatiť Až ma to donútilo zamyslieť sa nad tým, prečo vlastne na Slovensku chceme riešiť poistenie súkromnými spoločnosťami.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…