In recent years we have been witnesses to new trends amongst neo-Nazis. Still more and more of them leave the skinhead image, and try to “catch onto” something else. One of the targets for them is the hardcore scene.

They find the aggressive music and uncompromising lyrics impressive. The leading figures of Czech neo-Nazi scene have been trying to infiltrate to hardcore shows and to take pictures with famous faces of the international hardcore scene. But they do not care about HC ethics, history or culture of hardcore. They only care about the “tough guy” image and macho poses. But that has never been what hardcore is about. People in hardcore scene differ from one another in many aspects, and that’s a good thing. But hardcore has never been connected to racism or Nazism. Hardcore community has always been a space for the people to meet without prejudice. And we want it to stay that way. That’s why we turned to some of the bands that have something to sa y. Among them were the bands whose shows attracted Nazis, who attempted to attend them. You can find the views and opinions of these bands on this DVD. Our questions remained the same, but the answers varied significantly. But they have something in common – there is no space for racism, prejudice and Nazism in the HC scene.

For us, HC scene is a family. For Nazis, it is just another scene they wish to abuse to gain support for their political goals.

The message is clear: Go to hell, assholes! There is no space for fuckers like you in the hardcore scene!

V posledních letech jsme si u neonacistů mohli všimnout nového trendu. Stále více a více jich upouští od skinheadské image a pokouší se profilovat jinak. Jedním z jejich vzorů se stala hadrcorová subkultura. Přední čeští neonacisté se snažili vetřít na koncerty hardcore kapel nebo se pokoušeli fotit se známými představiteli zahraniční scény.

Agresivní muzika a nekompromisní texty náckům imponují. Hardcore je pro nácky tvrdá muzika, „tough guy“ image, macho póza a další scéna, kterou chtějí zneužít pro šíření svých omezených názorů. Nepřemýšlí ale nad tím, jak tato kultura, a stejně ta její nepsaná etika, vznikla, nezajímají je texty, ani to, jaké je jejich poselství. Jinak by totiž sami pochopili, že hardcore byl vždy striktně protirasistický a antifašistický.

Hardcore je především rodina a komunita, HC koncerty místem, kde se mohou lidé potkávat bez jakýchkoliv předsudků, a my chceme, a uděláme všechno proto, aby takovým místem zůstalo i nadále. Proto jsme se obrátili na několik kapel, na jejichž akce se neonacisté v minulosti snažili dostat. Jejich názory najdete na tomto DVD. Naše otázky byly vždy stejné. Odpovědi rozhodně ne. Přesto se ale všichni shodují v jednom – pro rasismus, předsudky a nacismus není v HC scéně místo.

Poselství je jasné: Táhněte do hajzlu, zmrdi! Pro nuly jako jste vy není v hardcore scéně místo!

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…