for Istanbul Bilgi University Visual Communication Design Senior Project

Innuendo, yıkım sürecinin yaratımla ilişkisini gözden geçirip ortaya çıkan sorunu inceleyen ve çözmeye çalışan deneysel bir videodur. Bu video canlıların yok etme eyleminin altındaki olguyu, yaratma/üretme/yeniden biçimlendirme olgularına dönüştürmeye meyilli olduklarına dair farklı bir bakış açısı göstermeyi amaçlar.

Yıkım ve yaratım döngüsel bir biçimde ilişki halindedir. Yaratının öznesi formunu kaybettikçe yıkılacaktır. Yıkılan özne ise parçalı bir yapı içinde birikecek ve yeni bir form oluşturacaktır.

Akşam yemeği ritüelleri Innuendo’nun yaratımın deformasyonu için seçtiği görsel temsildir. Yemeğin formunu kaybettiği anda oluşan görsel form, bir sanat eseri olarak ekranda, daimi bir döngüde yeniden var olur.

Yemek masasının düzeni kaosa dönüştükçe ortaya çıkan gerginliği ve düş kırıklığını yıkımın verdiği tatlı boşalım duygusu tamamlar. Bu deneyim, yıkım/yaratım döngüsünde algının nasıl yönlendirilebileceğine dair bir örnek temsil eder.

Innuendo is an experimental video that looks at the relationship between the destruction period, creation and tries to solve the problem that arises. This video aims to show a different point of view related to the reason behind why the living destroy and why they tend to make in into creation / production / reshaping.

Destruction and creation have a cyclical relationship. The subject of the creator will collapse as it loses its form. The subject that collapses, on the other hand, will cumulate in pieces and create new form.

Dinner rituals are the visual representation Innuendo chose for the deforming of creation. The form that's created when the food loses its form exists in a constant loop as a piece of art on the screen.

The sweet feeling of emptiness that comes from destruction completes the tension that's created as dinner table setting turns into chaos. This experience is an example of how perception can be directed in the destruction / creation cycle.

Tesekkürler /Thanks to

Cihat Yesilyurt
Engin Abi
Ferah Tüzümet Sahin
Merve Akyel
Nefes Polat
Sabri Sahin
Sükrü Aycan
Refik Anadol
Zafer Aracagök
Istanbul Film Stüdyoları
Gölge Isık Kamera Prodüksiyon

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…