1960’lı ve 1970’li yıllarda yaşanan şiddet ve savaş ortamında binlerce Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk öldürüldü ve çoğunun cesedi hiç bulunamadı.

Bu belgesel film kapsamında Lakhdar Brahimi, Jimmy Carter ve Desmond Tutu, ikisi Kıbrıslı Rum, ikisi Kıbrıslı Türk olmak üzere dört adalı gençle birlikte, bu kurbanların kalıntılarının yerinin ve kimliklerinin belirlenmesi ve ailelerine iade edilmesi ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi aldı. Grubun yaptığı yolculuk, affetmenin doğasına ve bir arada yaşayan toplumların, geçmişin çatışmaları ile nasıl başa çıktıklarına dair, cevaplaması zor sorular ortaya koyuyor.

Lefkoşa ve Londra’da düzenlenen özel gösterimlerde prömiyeri yapılan film, 2011 yılında Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk televizyonlarında yayınlandı. Elders heyeti ve genç arkadaşları İdil, Tayfun, Thalia ve Michael, bu film sayesinde mevcut ve gelecek nesillerin, her iki toplumun ve ailelerinin yaşadığı acıları daha iyi anlayıp, diyalog ve karşılıklı anlayış çerçevesinde geçmişin yaralarını birlikte saracaklarını umut ediyor.

Süre: 38 dakika

Belgesel Tartışma Kılavuz theelders.org/docs/Cyprus_documentary/cyprus-documentary-discussion-guide-tr.pdf

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…