11 Eylül saldırılarından sonra 11 Ocak 2002 tarihinde ilk tutuklular Küba’daki Guantánamo ABD deniz üssüne gönderildi. O zamandan beri Guantánamo’daki gözaltı merkezi orada yaşanan şoke edici insan hakları ihlalleri ile ilgili dünyadaki bütün gazetelere manşet oldu. Bunların arasında keyfi gözaltılar, gizli gözaltılar, işkence ve diğer kötü muameleler, hüküm vermeler ve adil olmayan yargılamalar mevcut.

On yıldan daha fazla zaman geçmesine rağmen Guantánamo Körfezi’nde hala 150 tutuklu bulunuyor. Çoğu herhangi bir suçlama veya yargılama olmadan süresiz gözaltında. Suçlananlar ise sıkıyönetim mahkemesi tarafından adil olmayan yargılamalarla karşı karşıya kalıyorlar ve bazıları suçlu bulunurlarsa ölüm cezasına mahkum edilebiliyorlar. ABD hükümeti, suçsuz bulunanların bile süresiz gözaltında tutulabileceğini iddia ediyor. Tutukluların maruz kaldığı insan hakları ihlalleri için herhangi bir hesap verilebilirlik veya tazminat mekanizması mevcut değil.

Guantánamo Körfezi’nde yaşanan insan hakları ihlallerinin yarattığı endişe bitmeyen bir hikaye olarak kalmaya devam ediyor. ABD hükümeti Guantánamo defterini kapatmak ve insan hakları konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmek için daha ne kadar bekleyecek?

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…