Fransız-Ermeni fotoğrafçı Antoine Agoudjian'ın Anadolu'daki köklerine yaptığı uzun bir yolculuğun kısa hikayesi... İki haftayı aşan bir süre boyunca 8 bin km'yi kat eden bu yolculukta sanatçının mihmandarı gazeteci Ahmet Şık'tı.

C'est une brève histoire d'un long voyage réalisé par le photographe Franco-Arménien, Antoine Agoudjian, vers ses origines Anatoliennes... Le compagnon de cet artiste qui voyagea au-delà de deux semaines, parcourant 8 miles kilomètres, n'était personne d'autre que le journaliste Ahmet Şık.

Yönetim ve Kurgu / Réalisation et montage: Necati Sönmez & Burçin Gerçek
Anlatıcı / Narrateur: Antoine Agoudjian
Kamera (2002 görüntüleri) / Caméra (images de 2002): Ahmet Şık
Müzik / Musique: Peter Gabriel, Inga & Anouch
Yapım / Production: Anadolu Kültür, 2011

Ahmet Şık, Aralık 2008'de yayımlanan bir yazısında bu yolculuğu şöyle özetlemişti:

"[Agoudjian] Projesinin Türkiye ayağını tamamlamak istiyordu. Korkmuştu. Gideceği bölgeleri bilen bir gazeteci olarak kendisine yardım etmemi önerince beraber yola koyulduk. Adana'dan başlayan ve iki haftadan uzun süren seyahatimizi doğu ve güneydoğuda kimi kentleri ve ilçeleri katederek Hopa üzerinden Trabzon'da noktaladığımızda neredeyse 8 bin kilometre yol yapmıştık. Van'da ilk ziyaret ettiğimiz yerlerden biri Ahtamar Adası'ydı. Daha motordan iskeleye adımımızı atar atmaz gizleyemediği bir heyecan duymaya başladı Antoine. O zamanlar harap haldeki adayla aynı adı taşıyan kilisenin önündeyken yere eğildi. Eline aldığı bir avuç toprağı koklarken, "42 yıldır sadece adını duymuştum. Şimdi toprağına dokunabiliyorum" derken gözyaşlarını tutamadı. Şaşkınlık içinde bakarken aynı anda ağzımdan refleks bir şekilde iki sözcük döküldü: "Özür dilerim.""
(bianet.org/bianet/bianet/111610-ozur-dilemek-icin-cok-gerekcem-var)

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…