Jean-Georges Vongerichten (Winner: Best New Restaurant, ABC Kitchen, New York, NY), Rick Bayless (Frontera Grill, Chicago, IL), Anne Burrell (Food Network’s Secrets of a Restaurant Chef ), Michael White (Nominee: Best Chef, Marea, NYC), James Oseland (Editor-in-Chief, Saveur), Tony Maws (Winner: Best Chef: Northeast, Craigie On Main, Cambridge, MA), and Aaron London (Nominee: Rising Star Chef of the Year, Ubuntu, Napa, CA) talk about how ethnic foods influence their cooking. From the James Beard Foundation Awards, May 9th, 2011.
RESTAURANT AND CHEF NOMINEES 2011 (winners are in bold):
BEST NEW RESTAURANT
ABC Kitchen, NYC
Benu, San Francisco
Girl & the Goat, Chicago
Menton, Boston
Torrisi Italian Specialties, NYC
OUTSTANDING CHEF
José Andrés, minibar by José Andrés, Washington, D.C.
Gary Danko, Restaurant Gary Danko, San Francisco
Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles
Paul Kahan, Blackbird, Chicago
Charles Phan, The Slanted Door, San Francisco
OUTSTANDING PASTRY CHEF
Joanne Chang, Flour Bakery + Café, Boston
Patrick Fahy, Blackbird, Chicago
Dahlia Narvaez, Osteria Mozza, Los Angeles
Angela Pinkerton, Eleven Madison Park, NYC
Mindy Segal, Mindy’s HotChocolate Restaurant and Dessert Bar, Chicago
OUTSTANDING RESTAURANT
Blue Hill, NYC
Boulevard, San Francisco
Eleven Madison Park, NYC
Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL
Vetri, Philadelphia
OUTSTANDING RESTAURATEUR
Bruce Bromberg and Eric Bromberg, Blue Ribbon Restaurants
Tom Douglas, Dahlia Bakery, Dahlia Lounge, Etta’s, Lola, Palace Kitchen, Seatown Seabar & Rotisserie, and Serious Pie, Seattle
Pat Kuleto, Boulevard, Epic Roasthouse, Farallon, Jardinière, Martini House, Nick’s Cove, and Waterbar, San Francisco
Richard Melman, Lettuce Entertain You Enterprises, Chicago
Phil Suarez, ABC Kitchen, Co., Gigino Trattoria, Gigino Wagner Park, Jean Georges, JoJo, J&G Steakhouse, Market, The Mark Restaurant by Jean Georges, Mercer Kitchen, Perry St, Pipa, Prime Steakhouse, Spice Market and wd~50, Various Cities
OUTSTANDING SERVICE
Canlis, Seattle
Emeril’s, New Orleans
La Grenouille, NYC
Per Se, NYC
Topolobampo, Chicago
OUTSTANDING WINE AND SPIRITS PROFESSIONAL
Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE
Merry Edwards, Merry Edwards Winery, Sebastopol, CA
Paul Grieco, Hearth and Terroir, NYC
Rajat Parr, Mina Group, San Francisco
Julian Van Winkle III, Old Rip Van Winkle Distillery, Louisville, KY
OUTSTANDING WINE SERVICE
Shelley Lindgren, A16, San Francisco,
Andy Chabot, Blackberry Farm, Walland, TN
Bobby Stuckey, Frasca Food and Wine, Boulder, CO
Belinda Chang, The Modern, NYC
Robert Smith, Picasso at Bellagio, Las Vegas,
RISING STAR CHEF OF THE YEAR
Aaron London, Ubuntu, Napa, CA
Thomas McNaughton, flour + water, San Francisco
Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland, OR
Christina Tosi, Momofuku Milk Bar, NYC
Sue Zemanick, Gautreau’s, New Orleans
BEST CHEF: GREAT LAKES
Michael Carlson, Schwa, Chicago
Curtis Duffy, Avenues at the Peninsula, Chicago
Bruce Sherman, North Pond, Chicago
Paul Virant, Vie, Western Springs, IL
Alex Young, Zingerman’s Roadhouse, Ann Arbor, MI
BEST CHEF: MID-ATLANTIC
Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, VA
Johnny Monis, Komi, Washington, D.C.
Peter Pastan, Obelisk, Washington, D.C.
Maricel Presilla, Cucharamama, Hoboken, NJ
Michael Solomonov, Zahav, Philadelphia
BEST CHEF: MIDWEST
Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee
Isaac Becker, 112 Eatery, Minneapolis
Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, MO
Tory Miller, L’Etoile, Madison, WI
Lenny Russo, Heartland, St. Paul, MN
BEST CHEF: NEW YORK CITY
Michael Anthony, Gramercy Tavern
April Bloomfield, The Spotted Pig
Wylie Dufresne, wd~50
Gabrielle Hamilton, Prune
Michael White, Marea
BEST CHEF: NORTHEAST
Tim Cushman, o ya, Boston
Krista Kern Desjarlais, Bresca, Portland, ME
Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY
Matt Jennings, La Laiterie, Providence
Tony Maws, Craigie On Main, Cambridge, MA
Eric Warnstedt, Hen of the Wood, Waterbury, VT
BEST CHEF: NORTHWEST
Matt Dillon, Sitka & Spruce, Seattle
Christopher Israel, Grüner, Portland, OR
Andy Ricker, Pok Pok, Portland, OR
Ethan Stowell, Staple & Fancy, Mercantile, Seattle
Cathy Whims, Nostrana, Portland, OR
BEST CHEF: PACIFIC
Michael Cimarusti, Providence, Los Angeles
Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA
Daniel Patterson, COI, San Francisco
Richard Reddington, Redd, Yountville, CA
Michael Tusk, Quince, San Francisco
BEST CHEF: SOUTH
Zach Bell, Café Boulud, Palm Beach, FL
John Harris, Lilette, New Orleans
Chris Hastings, Hot and Hot Fish Club, Birmingham, AL
Tory McPhail, Commander’s Palace, New Orleans
Stephen Stryjewski, Cochon, New Orleans
BEST CHEF: SOUTHEAST
Hugh Acheson, Five and Ten, Athens, GA
Craig Deihl, Cypress, Charleston, SC
John Fleer, Canyon Kitchen at Lonesome Valley, Cashiers, NC
Linton Hopkins, Restaurant Eugene, Atlanta
Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville, KY
Andrea Reusing, Lantern, Chapel Hill, NC
BEST CHEF: SOUTHWEST
Bruce Auden, Biga on the Banks, San Antonio
Bryan Caswell, Reef, Houston
Saipin Chutima, Lotus of Siam, Las Vegas- Tie
Tyson Cole, Uchi, Austin, TX- Tie
Ryan Hardy, Montagna at the Little Nell, Aspen, CO

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…