simpozij: Razstavljanje na Slovenskem, 5.-6. 12. 2019, Ljubljana
Bienale industrijskega oblikovanja, danes Bienale oblikovanja (BIO), igra vse od ustanovitve leta 1963 pomembno vlogo v oblikovalskem in širšem družbenem diskurzu. Prispevek se osredotoča na razvoj bienala, pri čemer ne obravnava zgolj razstav, njihove organizacije in formata, ampak predvsem vpliv in pomen bienala v času: od začetne modernistične vizije, ki je skozi medij razstave promovirala vlogo in pomen dobrega oblikovanja v vsakdanjem življenju, do razlogov za stagnacijo bienalnega dogodka v 1980-ih in 1990-ih ter nedavno spremembo koncepta v luči postindustrijske dobe in spremenjenih razmerij na polju oblikovanja. Ravno sprememba formata bienala iz primerjalne razstave končnih izdelkov v eksperimentalno produkcijsko platformo, ki skozi mednaroden proces sodelovanja razvija alternative uveljavljenim sistemom vsakdanjega življenja, ga znova vzpostavlja kot relevantnega in aktualnega. Z zasukom pozornosti od predmeta k človeku ter s kritičnim in projektivnim pristopom sega bienale daleč preko konvencionalnih razstavnih formatov na področja, kot so ekonomija, turizem, politika in družbeni razvoj. Razstava, ki je bila desetletja osrednji dogodek bienala, danes predstavlja le stopnjo v veliko širšem procesu raziskovanja.
Maja Vardjan je kustosinja v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO), kjer raziskuje slovensko arhitekturno in oblikovalsko produkcijo 20. stoletja ter sodobne ustv arjalne prakse. Sodelovala je pri pripravi številnih razstav in publikacij, med njimi Pod skupno streho. Moderne javne zgradbe iz zbirke MAO in drugih arhivov; Saša J. Mächtig: Sistemi, strukture, strategije in Stanko Kristl: Humanost in prostor. Od leta 2013 aktivno sodeluje pri razvoju novega formata Bienala oblikovanja (BIO). Kot sokustosinja je zasnovala BIO 50: 3, 2, 1 ... TEST in BIO 26: Daleč, tako blizu, za katerega je prejela nagrado ICOM Slovenija.
Simpozij je nastal v sodelovanju Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Muzeja in galerij mesta Ljubljana, Društva Igor Zabel za kulturo in teorijo, Koroške galerije likovnih umetnosti in Galerije Božidar Jakac ter s podporo ERSTE sklada.