Aleksander Bikbov

Trzecie spotkanie z cyklu "Nowe Ruchy Społeczne" podejmujący problematykę zintensyfikowanych w ostatnim czasie oddolnych ruchów społecznych. Na seminarium gościł Aleksander Bikbov, socjolog z Uniwersytetu Moskiewskiego, badacz zrzeszony z paryskim Centrum Maurice Halbwachs, jest członkiem tzw. Niezależnej Inicjatywy Badawczej, skupiającej rosyjskich specjalistów różnych nauk społecznychm, którzy postanowli przyjrzeć się bliżej powyborczym protestom w Rosji.

Podczas spotkania Alexander Bikbov podzielił się wynikami najnowszych badań terenowych w środowisku protestujących obywateli Rosji, którzy, począwszy od grudnia 2011, wyrażają masowo swój sprzeciw wobec nieprawidłowości systemu władzy w ich państwie. Materiał został zebrany na protestach w Moskwie, Sankt Petersburgu, Saratowie, a nawet w Paryżu.

Kontekst powyborczych mobilizacji został porównany z innymi współczesnymi, masowymi mobilizacjami rosyjskiej młodzieży, w tym antyrasistowskiej i ultranacjonalistycznej. Dodatkowo szczególnym tematem panelu była rola nowych mediów nie tylko z punktu widzenia ich użycia w rosyjskich protestach, ale również w kontekście szerszym, jako forma ekspresji grupowych praktyk i emocji współczesnej młodzieży.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…