simpozij: Razstavljanje na Slovenskem, 5.-6. 12. 2019, Ljubljana
Začetek trienala je imel politično spodbudo. A že z naslednjo ponovitvijo leta 1984 je postal »politično nekorekten«. V lokalno in širše državno okolje je prinašal sveže konceptualne razstavne, žanrske in zvrstne pristope. Sprva ga je organiziral Razstavni salon Rotovž (1980–85), po njegovi pripojitvi k Umetnostni galeriji Maribor pa je trienale postal njen osrednji nacionalni in nato mednarodni projekt. V z gospodarskega vidika takrat ne ravno perspektivnem Mariboru je vedno znova nastajala prireditev, ki se v retrospektivnem pogledu zdi, da je znala zajeti in predstaviti duh časa oz. začutiti družbeni in zgodovinski trenutek ter ju artikulirati in prezentirati s sodobnimi umetniškimi praksami večinoma mlajše in srednje generacije slovenskih in tujih ustvarjalcev in ustvarjalk.
Meta Kordiš je doktorirala iz socialne in kulturne antropologije in etnologije ter deluje kot samostojna raziskovalka in kustosinja, ki v svojem raziskovalnem in praktičnem delu preči kulturno antropologijo, muzeologijo in umetnostno zgodovino.
Simpozij je nastal v sodelovanju Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Muzeja in galerij mesta Ljubljana, Društva Igor Zabel za kulturo in teorijo, Koroške galerije likovnih umetnosti in Galerije Božidar Jakac ter s podporo ERSTE sklada.