simpozij: Razstavljanje na Slovenskem, 5.-6. 12. 2019, Ljubljana
Prispevek se osredotoča na Mednarodni festival računalniške umetnosti (MFRU), ki je prvič potekal leta 1995 v Mariboru. Kot najstarejši tovrstni festival v Sloveniji je v prvih letih delovanja predstavljal prostor lokalnega in mednarodnega povezovanja, ki je sovplivalo na formiranje polja in uveljavljanja (konceptov) intermedijske umetnosti pri nas.
V izhodišču bomo orisali vzgibe in okoliščine, ki so botrovali vzpostavitvi festivala in oblikovali njegov razvoj v prvih petih letih delovanja, od kod potreba po tovrstnem dogodku, kdo so bili ključni akterji, selektorji, umetniki in institucije, po katerih modelih v tujini so se zgledovali. V nadaljevanju se bomo osredotočili predvsem na analizo »festivala« kot formata razstavljanja tovrstne umetnosti. Izmed ključnih potez tega formata bodo izpostavljene prostorska razpršenost, dogodkovna struktura in diskurzivna naravnanost, vprašali pa se bomo tudi, kako te resonirajo s samimi intermedijskimi umetniškimi praksami oz. če in kako na njih vplivajo.
Živa Brglez je diplomirana filozofinja in magistrica umetnostne zgodovine. Za različne medije (mdr. Radio Študent, CLOT Magazine) piše o umetnosti in kulturi ter izvaja pedagoško-andragoške dejavnosti v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova. Od leta 2019 je skrbnica in raziskovalka arhiva Mednarodnega festivala računalniške umetnosti.
Tjaša Pogačar je diplomirala na ALUO Univerze v Ljubljani (2014). Je samozaposlena v kulturi kot piska in kuratorica sodobne umetnosti. Je soustanoviteljica in urednica revije za sodobno umetnost in teorijo Šum. V letu 2019 je sodelovala z Mednarodnim festivalom računalniške umetnosti kot gostujoča selektorica festivalske razstave.
Simpozij je nastal v sodelovanju Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Muzeja in galerij mesta Ljubljana, Društva Igor Zabel za kulturo in teorijo, Koroške galerije likovnih umetnosti in Galerije Božidar Jakac ter s podporo ERSTE sklada.