Camera: The Moments | themoments.cz
Location: Vila Tugendhat | tugendhat.eu and others
Wedding Planner and Coordination: Svatby podle Katy | svatbypodlekaty.cz
Photographer: Martina Grmolenská | mgfoto.cz

Tahle svatba byla trošku jiná i proto, že byla česko-britská. Na svatbě byli se snoubenci všichni blízcí, přátelé a dokonce i ti, co se nemohli na svatbu dostavit osobně. Díky moderním technologiím se tak na svatbu dívala i Markova babička v Británii. Šel nám mráz po zádech, když jsme viděli, jak je babička šťastná, že může s vnukem v tuto dobu být.
Tenhle sympatický pár, který miluje Bruce Springsteena, měl opravdu nádhernou a veselou svatbu. Díky projevu ženicha jsme si uvědomili, že písnička Happy přesně vystihuje to, jaký krásný vztah mezi sebou Daria a Mark mají. Takže všechno nej na společnou cestu!

This wedding was extraordinary not just because of the fact that it was half Czech and half British. Newly married couple shared the wedding with the whole family, friends and also with those who could not be there personally. Mark‘s grandmother was able to watch the wedding ceremony in Britain because of new technologies. We were touched when we saw how happy she was to share that time with her grandson.
This pleasant couple which is in love with Bruce Springsteen had really wonderful and jolly wedding. During groom´s speech we realized how well the lyrics of the "Happy" describe a beautiful relation between Daria and Mark. We wish all the best to your joint path of life.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…