Co je to Veřejná služba?
Více informací na: stopsocialnireforme.cz, proalt.cz

Registrovaným uchazečům o zaměstnání, kteří jsou v evidenci více než dva měsíce, může být „nabídnuto“ vykonávat bezplatnou veřejnou službu v rozsahu až 20 hodin týdně. Při odmítnutí hrozí značné sankce ze strany Úřadu práce ČR. Veřejnou službou se rozumí práce pro obce a jiné subjekty. Institut veřejné služby je podle Ministerstva práce a sociálních věcí jedním z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. Jejím účelem je podle oficiálních vyjádření ministra Drábka pomáhat dlouhodobě nezaměstnaným v obnově pracovních návyků a brzkém návratu na pracovní trh. Veřejná služba má být také nástroj postihu pro ty, kteří se opakovaně a účelně registrují jako uchazeči o zaměstnání.

Proč institut veřejné služby odmítáme?

• Znamená citelný zásah do práv nezaměstnaných.
• V protikladu ke svým cílům stěžuje uchazečům o zaměstnáni opětovný vstup na pracovní trh.
• Přetváří aktivní politiku zaměstnanosti v aktivní politiku nezaměstnanosti, jejímž primárním cílem není vrátit co nejdříve nezaměstnaného zpět na pracovní trh, ale bezplatně ho využívat pro účely obce a jiné subjekty.
• Znamená porušení principu férové tržní soutěže, neboť ony jiné subjekty jako například soukromé firmy, které využívají bezplatnou práci nezaměstnaných, tímto způsobem snižují své náklady a to jim poskytuje konkurenční výhody na trhu.
• Otvírá prostor pro korupci ve výběru firem jako realizátorů veřejné služby.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…