Hayata Destek, Ordu, Uzunisa kampında kurduğu yaz kampıyla mevsimlik işçi ailelerin çocuklarını fındık bahçelerinden uzak tutarak eğitici aktivitelerle destekliyor.

Hayata Destek, Ordu Valiliği’nin işbirliğiyle, Ordu ilinde çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulmasını hedefleyen bir projeye başladı.

Proje kapsamında, Ordu’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen fındık işçisi ailelerin çocuklarının faydalanacağı bir yaz kampı kurularak eğitici faaliyetlerin yanı sıra, çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulması konusunda farkındalık yaratma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda, Çocuk Eli Değmeden projesi, işçi ailelerin çocukları ile bölgedeki çocuk ve gençleri bir araya getirerek kültürlerarası diyaloğu arttırmayı amaçlayan çalışmalar gerçekleştirilmeyi hedefliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2006 tarihli Çocuk İşgücü Araştırmasına göre, 6–17 yaş grubunda bulunan 16 milyon 264 bin çocuktan % 5,9'u ekonomik bir işte çalışmakta, bir başka ifadeyle istihdam edilmektedir (958 bin kişi). Türkiye genelinde 6–17 yaş grubunda istihdam edilen çocukların % 47,7'si kentlerde, % 52,3'ü kırsalda yaşamaktadır. İstihdam edilen çocukların % 66'sını erkek, % 34'ünü kız çocukları oluşturmaktadır.

Sadece Ordu Merkez’e, her yıl, mevsimlik fındık işçisi olarak çalışan aileleri ile birlikte 0-7 yaş arası 515, 8-16 yaş arası 500 çocuk gelmektedir.

Mevsimlik işçilerin Ordu’da konakladıkları kamplardan biri olan Uzunisa kampında yer alan toplum merkezinde Hayata Destek tarafından gerçekleştirilen yaz kampı ile 6-16 yaş grubunda ki 360 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Çocuklara, yaz kampı kapsamında eğitici, sosyal, kültürel, spor aktiviteleri ve temel yaşam becerileri eğitimleri formel olmayan eğitim teknikleriyle aktarılıyor.

Çocuk Eli Değmeden projesi kapsamında gerçekleştirilen aktivitelerin fındık toplama sezonu boyunca devam etmesi bekleniyor.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…