Anadolu'da bir gelenektir atlar. Yaz dönemi, bağ, bahçe ve harman işleri bitince, köylü masraftan kısmak için atları doğaya bırakır. Bu atlara da yılkı denir. Yılkıya bırakılan atlar kış bitiminde eğer hayatta kalmışlarsa tekrar ahıra bağlanır çalışmaya gönderilirler.

Fakat bu sefer bu böyle olmadı. Yılkıya bırakılan atlar, doğayla bütünleştiler. Bırakıldıkları alanlarda çoğaldılar. Gruplar oluşturdular. Tehlikelere göğüs gerdiler. Şimdi sayıları yüzleri aştı. Anadolu’da yılkılar bazı bölgelerde yoğunlaşıyor. Bu bölgeler; Manisa’da Spil Dağı ve Yunt Dağı, Muş, Kayseri’de Erciyes Dağı etekleri, Karaman, Dinek, Karacaören, Madenşehri, Üçkuyu ve Karadağ köyleri ve Afyon Sorkun Çamoğlu Köyü, Kocayayla’da yılkı atlarının gruplar halinde görüldüğü yerler.

Çekim ekibimiz, yılkı atlarını yerinde gözlemledi. Gruplar arasında liderlerin vahşi davranışlarına, gündüz sıcağı ile birlikte gece yaşamlarına tanık oldu. Susuzluğa karşı nasıl direndiklerine şahit oldu. Kurt saldırılarına karşı nasıl tepki verdiklerini gördü. Tayların davranışlarını gözlemledi.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…