recorded in studio of Czech Radio - Pilsen

A static camera is recording a person who is concentrating on producing a fire arms shot sound effect by means of an archaic prop called a "flap" or sometimes "whip". However, the sounds which you can hear in the actual video are the sounds of real fire arms taken from a sound effect data bank.
The work focuses on several parallel themes - from the inability of our senses to discover post-production in a piece of art to almost psychological study of a person moving in the architecture of the recording studio.
.........................................................................................................................................................................................
STUDIO č. 2 (Klapka), 2013
natočeno ve studiu Českého rozhlasu v Plzni

Statická kamera snímá postavu, která se soustředí na výrobu zvuku výstřelu z palné zbraně za pomoci archaické rekvizity – tzv. klapky nebo biče. Zvuky které slyšíme pocházejí ale z databanky zvukových efektů a jsou to zvuky reálných střelných zbraní.
Práce sleduje několik paralelních témat – od neschopnosti našich smyslů odhalit postprodukci v díle až po téměř psychologickou studii člověka, který se pohybuje v architektuře zvukového studia.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…