"Hüküm ancak Allah'a aittir. O kendisinden başka hiçbir şeye tapmamanızı emretmiştir. İşte en doğru din budur. Fakat, insanların çoğu bilmezler". ( Yusuf suresi- 40 ayet )

"Hüküm ancak Allah'ındır.Ben ona tevekkül ettim. Tevekkül edenlerde yalnız ona tevekkül etsinler."(Yusuf suresi-67-ayet )

"Hakkında ayrılığa düştüğünüz herhangi bir şeyin hükmü Allah'a aittir. İşte bu,Rabbim Allah'tır. Yalnız O'na tevekkül ettim ve ancak O'na yöneliyorum." (Şura suresi-10- ayet)

" Sen Allah'la beraber başka bir ilaha ibadet etme.Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O'nun zatından başka her şey yok olacaktır. Hüküm yalnızca O'nundur ve kesinlikle O'na döndürüleceksiniz." (Kasas suresi-88- ayet )

"Size kitab'ı (Kur'an-ı) hak olarak indiren O iken, ben Allah'tan başka ilah mı arayacağım?" (En'am suresi -114- ayet )

DİKKAT edilirse tüm bu ayetlerde Allah-u Teala'nın hakimiyeti, ancak Allah'a ibadet etmek ve Allahtan başka bir ilaha ibadet etmemekle, dosdoğru dine tabi olmakla, ancak va ancak Allah-u Tela'yı Rabb edinmekle birlikte zikr edilmektedir.. Zira, insanların Hakimiyet hakkını, yasama yetkisini Allah-u teala'ya ait kılmaları ile mümkündür.. Yasama, kanunlar çıkarıp hükümler belirleme yetkisinin Allah'tan alınıp insanlara verilmesi ise, Allahtan başka bir ilaha tapmak, Allah ile beraber başkasını rabb edinmektir. Allah bir ayette şöyle buyurmaktadır:

" O'nun hükmünde hiçbir ortağı yoktur." (Kehf suresi-26 ayet )

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…