Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao, "Çin, Türkiye'nin üçüncü büyük ticaret ortağıdır" dedi.

Guangyao, Stonexpo Afyon Mermer ve Mermer Teknolojileri Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Çin ile Türkiye arasında son yıllarda ekonomik ilişkilerin geliştiğini bildirdi.

Son yıllarda Çin ve Türkiye arasındaki ticari ekonomi iş birliğinin her geçen gün arttığını belirten Guangyao, şöyle konuştu:

"Şu an Çin, Türkiye'nin üçüncü büyük ticaret ortağıdır. Türkiye'den Çin'e ihracat edilen doğaltaş malzemeleri değeri 782 milyar dolardır. Türkiye'nin Çin'e mermer ihracatı yüzde 40'a ulaşmıştır. Bu rakam eski rekoru kırmıştır. Türkiye dünyanın en eski mermer üretim ülkelerinden biri olarak, zengin mermer kaynağına sahiptir. Son yıllarda Çin'de, kente yerleşen ve yaşam standardı yükselen insanımızın sayısının artmasıyla mermer gibi taş malzemelere ihtiyaç büyüktür. Türkiye, en fazla mermeri Çin'e ihraç ediyor. 2023 yılına kadar Türkiye'den Çin'e mermer ihracatının 4 milyar dolar seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor."

Metehan Ceylan'a Teşekkürler...

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…