SRC deyimi sürücü kelimesinden gelir. Karayolu Taşıma Kanunu ve ilgili yönetmeliklerinde ise "Karayolunda motorlu bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişiyi ifade eder" şeklindedir.

SRC belgeleri beş çeşittir, bunlardan;

SRC1: Uluslararası yolcu taşımacılığı,
SRC2: Yurtiçi yolcu taşımacılığı,
SRC3: Uluslararası eşya/yük taşımacılığı,
SRC4: Yurtiçi eşya/yük taşımacılığı,
SRC5: Tehlikeli madde ve atıkların taşımacılığı, faaliyetlerinde aranır.

SRC5 alacak olanların ilk olarak SRC3 ya da SRC4 belgesine sahip olmaları gerekir. SRC1 belgesini alanlar: SRC2 belgesini, SRC3 belgesini alanlar: SRC4 belgesini de almış sayılırlar. Karayolu taşıma yönetmeliği içinde yer alan yetki belgelerinden, içeriğinde araç olan tüm yetki belgelerine kayıtlı taşıtları (2 ve 3 tekerlekli taşıtlar hariç) kullanacak olan sürücülerin, SRC belgelerini alması ve yanlarında bulundurması zorunludur.

Her ne kadar 39 adet yetki belgesi olsa bile özellikle K2 yetki belgesine değinmek gerekir. Türkiye'de en fazla sürücüyü ilgilendiren yetki belgesi, K2 türü yetki belgesidir. Bu yetki belgesine sahip olan mükellefler sahip oldukları araçları, işveren dahil, SRC belgesi olmayanlara kesinlikle kullandırmayacak ve kullanılması halinde ise kullanma potansiyeli olan her bir sürücüye SRC belgesinin temin edilmesini sağlayacaktır. K2 yetki belgesine kayıtlı araçları kullanacak sürücülerin, SRC3 veya SRC4 türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları zorunludur.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…