Niekoľkodňoví performance workshop sa uskutočnil v apríli 2012 na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. Kedže táto škola ide so súčasným trendom na poli výtvarného umenia i remesla a vychováva nádejných budúcich umelcov i budúcich poslucháčov vysokých škol s umeleckým zameraním, workshop sa uskutočnil práve tu. Lektorka a iniciátorka workshopu Michaela Bottková (TRAKT), v rámci svojej pedagogickej praxe pracovala so študentmi tretích a štvrtých maturitných ročníkov Strednej umeleckej školy v Trenčíne a venovala sa viacerým možnostiam a prístupom výučby akčnej tvorby a performance umenia.

Keďže osnovy vyučovacieho procesu pre umelecké triedy stredných škôl na Slovensku akčné umenie ako predmet nezahŕňajú, počas tohto workshopu rozdelila lektorka hodiny na teoreticky edukačnú časť histórie akčného umenia (v kontexte svetového a slovenského umenia) a druhá polovica bola venovaná praktickým cvičeniam najmä vo verejnom priestore. Tieto cvičenia napomohli študentom v rozvíjaní vlastného vnímania, predstavivosti a kreatívneho myslenia a poslúžili ako pomôcka pre autorské performance projekty. V záverečný deň bolo vybratých niekoľko študentských nápadov, ktoré vyplynuli samovoľne z celkového edukačného a praktického vyučovacieho týždňa a tie sa následne zrealizovali. Študenti pracovali v skupinách a taktiež s členmi občianskeho združenia TRAKT, ktoré ponúklo technickú podporu a zaznamenávalo tvorivé akcie v historickom centre mesta Trenčín na videokamery a fotoaparáty. Nazbieraný materiál z akcií, ktoré boli nepretržite realizované niekoľko hodín, bol následne študentmi postprodukovaný v priestoroch školských výpočtových laboratórií. Študenti sa rozdelili do štvorčlenných skupín a každá skupina vytvorila jedno uzavreté umelecké dielo, ktoré bolo podpísané ako kolektívny autor. Konečné dokumentácie akcií a harmonická medziročníková spolupráca študentov boli úspešným výsledkom niekoľkodňového workshopu.

EN:
Performance workshop was held in April 2012 at the High School of Art in Trencin.

Instructor: Michael Bottkova, TRAKT. Stephen Olis and Lukas Matejka were assisting within the educational and managerial part. Before the workshop has begun students have prepared concepts that presented a baseline for their activities. When the activities were developed they have been performed directly within the streets of Trencin. The arts were simple, sometimes a bit superficial, but on the other hand very creative indeed. The workshop was very inspirational because students keep bringing new ideas and creative flow which was coordinated by the lectors in order to make the ideas more concise.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…